رمان شیر فروش اثر آنا برنز با ترجمه سونیا سینگ توسط نشر مجید در 376 صفحه به چاپ رسیده است. «شیرفروش» چهارمین رمان بلند آنا برنز است. این نویسنده سال ۱۹۶۲ در بلفاست به دنیا آمد.

رمان «شیرفروش» که برنده جایزه معتبر بوکر شده است هشداری به‌موقع درمورد پیروزی ترس در نبرد همیشگی شجاعت و هراس است. داستان در بلفاست و در دهه هفتاد میلادی رخ می‌دهد، ولی از شهر هم مثل راوی و یا دیگر کاراکترهای رمان هیچ نامی برده نمی‎شود.
نکته اینجاست که برنز قصد ندارد چالش‌های خسته‌کننده قوم‌وقبیله‌ای آن دوره تاریک ایرلند شمالی را برای‌مان به‌تصویر بکشد، بلکه می‎خواهد به قلمرویی جالب‌تر بپردازد؛ به‌دنبال پاسخ برای پرسش‌های اساسی‌تر زندگی درمورد هویت، عشق، روشنفکری و شادمانی بگردد و برای دختری در آستانه بزرگسالی از معنای زندگی سخن بگوید.

«شیرفروش» چهارمین رمان بلند آنا برنز است. این نویسنده سال ۱۹۶۲ در بلفاست به دنیا آمد.
به گفته رییس هیات داوران جایزه بوکر نکته شگفت‌انگیز درباره رمان «شیرفروش» بافت زبانی آن است. راوی رمان زنی مورد سوءاستفاده در جامعه‌ای چند پاره است. فرد آزارگر از همین چند پارگی جامعه برای سوءاستفاده بهره می‌برد.
نویسنده با آگاهی هیچکدام از شخصیت‌های رمان را نامگذاری نکرده است. حتی راوی داستان خود را «خواهر وسطی» می‌نامد. او در این باره گفت: «نام‌ها به کار این داستان نمی‌آمدند. اگر به شخصیت‌ها نام می‌بخشیدم، رمان قدرت و اتمسفرش را از دست می‌داد.»
 
در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:
«نمی‏دانستم او شیرفروشِ کجاست، ولی شیرفروشِ ما نبود. فکر نمی‎کنم شیرفروش هیچ‌جای دیگری هم بود. سفارش‌های شیر را قبول نمی‎کرد و هیچ‌چیز شیری‌ای درمورد او وجود نداشت، درعین‌حال حتی کامیون حمل شیر هم نداشت. به‌جایش سوار ماشین‌های دیگر می‎شد؛ ماشین‌های مختلف؛ ماشین‌های پرزرق‌وبرق، اگرچه خودش اصلاً پرزرق‌وبرق نبود. باوجود همة این موارد، من فقط وقتی متوجه او و ماشین‌هایش شدم که جلوی من سوار یکی از همین ماشین‌ها ‎شد؛ یک ون کوچک، سفید و توصیف‌ناشدنی-گهگاه پشت همین ون هم ظاهر می‎شد.»

کتاب
قطع رقعی
تعداد صفحات 376 صفحه
نوع جلد شومیز
نویسنده/ نویسندگان آنا برنز
مترجم سونیا سینگ
ناشر نشر مجید
شابک 978-9644531330
موضوع رمان ایرلندی

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها