کتاب عشاق پاريس اثر الكساندر دوما رمانی است فرانسوی که توسط سردار اسعد بختیاری از سرداران مشهور انقلاب مشروطه به فارسی ترجمه شده است و توسط نشر تاریخ ایران به چاپ رسیده است. ترجمۀ  این کتاب در سال 1322 قمری یعنی دو سال قبل از انقلاب مشروطه ترجمه و منتشر شده است.

سردار اسعد علاقه وافری به مطالعه ترجمه و جمع‌آوری کتاب داشت و خود کتابخانۀ بسیار غنی از آثار ایران و جهان داشت. میزان ترجمه به‌جای‌مانده از او نشان از آن دارد که می‌توان او را از پیشگمان نهضت ترجمه داستان بلند در ایران دانست. او در مقدمۀ مترجم می‌نویسد: «چون صفحۀ اول کتاب عشاق پاریس پاره و مفقود شده بود، اسم مصنف را ندانستم و خیلی سعی کردم، شاید مؤلف را بدانم که بوده و از سایر تألیفاتش بهره‌مند شوم، افسوس که هنوز معلم آن را ندانسته‌ام». او این کتاب را بر بنیانی اخلاقی می‌پندارد و دربارۀ آن می‌نویسد: «این کتاب عادات و اخلاق اهل پاریس را مشروحاً بیان می‌کند. قبح افعال قبیحه را به نظر قاری جلوه می‌دهد و مکافات هر بدکرداری را به کنارش می‌نهد».

بنا به عقیده مصحح این کتاب، علت ترجمه این کتاب توسط سردار اسعد درک عمیق فاصله میان تمدن ایران و غرب بود و احتمالا او نیز همچون بسیاری از مترجمان اروپارفته دورانش این تفاوت را درک کرده و تلاش کرد با ترجمه آن را انتقال دهد.

کتاب
سال نشر 1396
قطع رقعی
تعداد صفحات 513 صفحه
نوع جلد شومیز
نویسنده/ نویسندگان الكساندر دوما
مترجم علي قلي خان بختياري سردار اسعد به كوشش عباسقلي صادقي و سعاد پيرا
ناشر نشر تاريخ ايران
شابک 1ـ15ـ6082ـ964ـ978
موضوع رمان خارجی

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
آخرین محصولات
ویژه ها