کتاب آشغالدونی اثر غلامحسین ساعدی داستانیست ایرانی که در 104 صفحه توسط نشر نگاه چاپ شده است.

راجع به داستان این اثر باید گفت پسر جوانی به همراه پدر بیمار خود، شب تا صبح در خیابان‌های شهر پرسه می‌زنند. در یکی از روزها با دار و دسته‌ای آشنا می‌شوند که خون فقرا را می‌گیرند و در عوض پول پرداخت می‌کنند و خونشان را به بیمارستان‌های دولتی می‌فروشند.

پسر هم خون خود را برای زنده ماندن می‌فروشد ولی پدر مریض احوال است و حال خوشی ندارد و نمی‌تواند خون بدهد، رئیس این جریانات با دیدن اوضاع آن‌ها را به بیمارستان می‌فرستد برای درمان، بیمارستانی که خود جایی برای بهبودی است ولی پر است از روابط زنجیره‌ای کثیف.

پسر می‌فهمد ، مسیرهایی برای پول درآوردن همواره وجود دارد و نباید آنها را از دست بدهد و باید از هر فرصتی و به هر نحوی که شده برای پول درآوردن استفاده کند از فروش غذای مانده‌‌ی بیمارستان به قیمت ارزان در میادین فقیر نشین، تا دید زدن و آمار دادن و پرستارها، و دلالی خون و آدم فروشی. در واقع پسر داستان , پسری است در حال رشد و بلوغ , ولی رشد در محیطی ناسالم . پسری که مجبور از برای گرسنه نماندن از خونش بگذرد و این آخر خود او را تبدیل به یک زالو می‌کند.
در آخرین بخش داستان کتاب آشغالدونی , دیگر پسرک ِ داستان , فقط یک پسر فقیر و ساده و نیست بلکه همین پسرک ساده تبدیل شده است به یک آدم فروش و برای پول , پزشکان مبارز را به ساواک می‌فروشد. در واقع پسرکی که در ابتدا از خون ِ خودش می‌گذرد , در آخر از جان آدم‌ها می‌گذرد.
آشغالدونی در دوره‌‌ی حکومت شاهنشاهی نوشته شده و کاملا فضای حاکم بر آن دوره را نشان می‌دهد. بیمارستان اِشل کوچکی از جامعه است و تمام اتفاق‌های ریز و درشت جامعه، در یک مکان واحد به نام بیمارستان دیده می‌شود:
    سو استفاده از قشر فقیر در جامعه، دلالی، قاچاق، دروغ، حقه بازی، روابط نامشروع، آدم فروشی و پول در آوردن به هر نحو تمامن دیده می‌شود.
در وهله‌‌ی اول و با شنیدن کلمه‌‌ی بیمارستان چیزی که در ذهنمان می‌آید این است که اینجا مکانی است برای درمان بیماران، پس بهداشت و نظافت حرف اول را می‌زند، بیمارستان محیطی است که باید تمیز باشد، محیطی است که برای درمان بیماران است ولی اینجا و در داستان آشغالدونی ، کثیف ترین اتفاق‌ها در بیمارستان می‌افتد و بیماران این مکان یا می‌میرند و یا با بدترین شکل به زندگی ادامه می‌دهند.
اگر چه شروع داستان کتاب آشغال دونی با مناطق کثیف و زاغه نشینی است و پایانش در باجه‌‌ی تلفن و داستان در چند مکان اتفاق می‌افتد، ولی در نهایت همگی رویدادها ختم می‌شوند به بیمارستان.
داستان تماما در مکان های: آزمایشگاه، مریض خانه، اتاق‌های بیمارستان، حیاط بیمارستان، بازار، مناطق فقیرنشین، زیرزمین بیمارستان، درون ِ ماشین و باجه‌‌ی تلفن می‌گذرد. هرکدام از این مکان‌ها داستان را جلو می‌برد و درهای تازه‌ای را باز می‌کنند و روابط جدیدی را نشان می‌دهند و گره گشایی‌های داستان را شرح می‌دهند.

کتاب
سال نشر 1398
قطع رقعی
تعداد صفحات 104 صفحه
نوع جلد شومیز
نویسنده/ نویسندگان غلامحسین ساعدی
ناشر نشر نگاه
شابک 9786003763555
موضوع داستان فارسی

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها