کتاب با شب یکشنبه داستان هایی کوتاه از محمدرضا صفدری توسط نشر نیماژ به چاپ رسیده است.

از محمدرضا صفدری به عنوان یکی از شاخص‌ترین چهره‌های داستان کوتاه فارسی یاد می‌کنند. گرچه در کارنامه نویسندگی او دو رمان «سنگ و سایه» و «من ببر نیستم پیچیده‌ به بالای خود تاکم» در چندین جایزه ادبی عنوان کتاب سال را از آن خود کرده‌اند، با این حال نام این نویسنده جنوبی، پیش از هر چیزی در ردیف چهره‌های شاخص داستان کوتاه فارسی قرار گرفته است و او را در ردیف نام‌های تأثیرگذاری قرار داده است که نمادی از رشد و شکوفایی داستان کوتاه فارسی در دوره اخیر است.

سومین مجموعه داستان محمدرضا صفدری دربرگیرنده آثاری است که هر کدام بیانگر پختگی نویسنده‌اش در شیوه‌های مورد علاقه‌اش در داستان کوتاه است. زبان که از خصلت‌ها و مولفه‌های مهم صفدری است در مجموعه «با شب یکشنبه» به اوج می‌رسد و به نمونه‌هایی رشک‌برانگیز تبدیل می‌شوند. آدم‌هایی که صفدری از زندگی در دوردست‌ها و اکنون روزگارش به داستان‌هایش احضار می‌کند، از بس که ملموس‌ و باورکردنی‌اند، کابوس‌هایی همیشگی در ذهن و یاد مخاطبش می‌شوند.

از متن کتاب: «چشمم می‌ماند به کشش انگشت‌های بالای سرم تا کم کم سایه‌ دست‌هایی را می‌دیدم که به روی دیوار می‌رفت و می‌آمد. چند شب از این سایه‌بازی گذشته بود که دیدم رخت‌هایم را به هم ریخته‌اند. تازه سر شب بود و از گشت و گذار برگشته بودم. هرتکه‌ای از جامه شلوارهایم در جایی افتاده بود. اول که آن‌ها را دیدم توی خاک و گچ لگدکوب شده، از دلم گذشت که این‌ها رخت‌های همان کسی است که نرسیده بوده ماله‌ای به دیوار پستو بکشد. دلم گرفت برای او که از ترس یا چیزی دیگر، نرسیده بوده که کیسه جامه شلوارش را با خود ببرد. آن‌ها را یکی‌یکی از لای آجرها و کپه‌های گل و گچ بیرون می‌کشیدم که جامه شلوارهای خودم را در میان آن‌ها دیدم. آن‌ها را تا کردم توی کیسه‌ام گذاشتم. تکه چرمی داشتم که پیه بز لای آن پیچیده بودم. دیده بودند که هر شب پیه بز می‌مالیدم به پاشنه پا و کنده‌ زانویم. این را هم پرت کرده بودند. برای همین، کنده صدایم می‌کردند. از آن روز که پیه و تکه چرم را دیدند گفتند که من جادو می‌کنم.

کتاب
سال نشر 1396
قطع رقعی
تعداد صفحات 80 صفحه
نوع جلد شومیز
نویسنده/ نویسندگان محمدرضا صفدری
ناشر نشر نیماژ
نوبت چاپ 1
شابک 9786003673434
موضوع داستان فارسی

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها