کتاب به عبارت آفتاب جستجویی در زندگی تجربه ها و آموزه های مولانا اثر محمد جواد اعتمادی در 300 صفحه توسط نشر معین چاپ شده است.

در نگاه عموم مردم و حتی محققان ادبیات، بررسی شعر، زندگی، احوال و اقوال شاعران بزرگ فارسی، بیشتر جنبه تاریخ و ادب شناختی دارد. یعنی اگر زندگی‌نامه شاعری نگاشته می‌شود، بیشتر به هدف شناخت جامعه و تاریخ زیست شاعر و تاثیری است که بر شعر او داشته است. یا اگر شعر شاعری بررسی و تحلیل می‌شود، بیشتر برای جنبه‌های زیبایی‌شناختی و سبک و قالب صورت می‌گیرد.
 
حال آنکه بسیار پیش آمده که وقتی شعری از شاعرانی چون حافظ، سعدی، عطار، مولانا، خیام و... را می‌خوانیم، با وجود فاصله چند صد سالی بین زمان سرایش شعر و زمان حاضر، احساس همذات پنداری عجیبی با شاعر می‌کنیم و گاه مفهوم شعر چنان زنده و جاری است که انگار شاعر یکی از هم‌عصرهای ما است و در جامعه امروز ما زندگی می‌کند. یکی از برجسته‌ترین نمونه‌ها در این زمینه، شعر مولانا است. یعنی بعضی  اشعار مولانا به قدری هماهنگ با اوضاع و احوال انسان امروز است، که اگر مخاطب شاعر را نشناسد، گمان می‌‌کند شاعر آن در روزگار ما زیسته و جامعه امروز را درک کرده است.
 
این تشابه از یک طرف به دلیل تشابه‌های ذاتی نفس انسان‌ها با یکدیگر است که در هر جا و هر زمان هم که باشند، یک سری اشتراکات ذاتی دارند. از طرفی این مسئله می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که جامعه زمانه مولانا با جامعه امروز شباهت‌هایی داشته است و با مسائلی مشابه مسائل انسان امروز درگیر بوده است. حال که چنین است، می‌توان به زندگی و شعر مولانا به منزله یک کلاس درس برای کسب تجربه و برون رفت از این مسائل نگاه کرد و از آن درس زندگی آموخت. نگاهی که تا به حال مغفول مانده، یا کمتر به آن توجه شده است.
 
«به عبارت آفتاب» به قلم محمدجواد اعتمادی، مولوی‌پژوه و مدرس زبان و ادبیات فارسی که در آستانه روز بزرگداشت مولانا از طرف انتشارات معین منتشر شده است، با همین نگاه به زندگی و شعر مولانا نظر کرده است. کتابی که به عقیده مولف زندگی‌نامه مولانا نیست، بلکه درس‌هایی برای زندگی است که می‌توان از زندگی مولانا آموخت و جست‌وجویی در وقایع زندگی مولانا به قصد تامل در تجربه‌های او، برای یافتن چراغ‌ها و نشانه‌هایی برای متعالی زیستن است.
 
نویسنده در مقدمه این کتاب می‌گوید: «کسانی همچون مولانا در دو نقش  آموزگاری و راهنمایی کرده‌اند: یکی با سخنان و آموزه‌هایشان و دیگر با زیستن‌شان و طریقی که که فرصت حیاتشان را محقق و متجلی‌کرده‌اند. مولانا به همین معنی، خودش را حکایت می‌خواند و این حکایت را برای مرد کار که جوینده راستین است، وصف حال می‌داند.»
 
کتاب «به عبارت آفتاب» با زیر عنوان «جست‌وجویی در زندگی، تجربه‌ها و آموزه‌های مولانا» کار شده است، مجموع درس‌هایی است که می‌توان از زندگی مولانا آموخت و در زندگی امروز به کار برد. نویسنده سعی کرده تا تجربه‌ها و درس‌های مفیدی که در احوال مختلف از زندگی و شعر مولانا گرفته را به رشته تحریر درآورد و برای انسان تشنه اخلاق امروز به اشتراک بگذارد.

کتاب
سال نشر 1398
قطع وزیری
تعداد صفحات 300 صفحه
نوع جلد سخت
نویسنده/ نویسندگان محمد جواد اعتمادی
ناشر نشر معين
شابک 9879641652432
موضوع جستجویی در زندگی تجربه ها و آموزه های مولانا

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها