کتاب تزار عشق و تکنو اثر آنتونی مارا با ترجمه مريم حسين زاده در 359 صفحه توسط نشر فرهنگ نشر نو چاپ شده است و برنده جایزه «فرهنگستان هنر و ادبیات آمریکا» در سال ۲۰۱۶ معرفی شده است.

«تزار و عشق تکنو» تراژدی و طنز تلخ بازسازی خانه و جهانی ویران به علت سانسور و جنگ و تروریسم و فقر است، و به رغم تمامی این تلخی‌ها، آنتونی مارا گذر از کمدی به تراژدی و بالعکس را لازمه ادبیات جدی و کنارآمدن با خود زندگی علی‌الخصوص در روسیه  می‌داند. مارا در این اثر  نشان می‌دهد حکومت‌ها چگونه می‌خواهند تاریخ و گذشته ملت‌ها را محو کنند و انسان‌ها چگونه در کشاکش شرافت و خیانت می‌کوشند آن‌چه را از دست رفته است بازگردانند.

در نوشته پشت جلد کتاب هم آمده است: آنتونی مارا با داستان‌های گلچین‌مانند درهم‌تنیده یک قرن را در تاریخ شوروی و روسیه درمی‌نوردد. آغاز این داستان‌ها از تونل‌هایی در زیر لنینگراد در سال ۱۹۳۷ است و پایان آن‌ها سالی نامعلوم در منظومه شمسی. وعده حکومت پرولتاریا و آزادسازی رنجبران و زحمتکشان به سرکوب و خفقان و کیش شخصیت انجامید. سقوط کمونیسم تغییر عمده‌ای ایجاد نکرد و فاصله طبقاتی و سلطه سازمان‌های مخفی و مافیا همچنان برقرار ماند. در این میانه، موسیقی و نقاشی هم زندگی‌بخش است و هم ابزار سرکوب. یکی از تابلوهای نقاش چچنی قرن نوزدهم و جنگ چچن در تار و پود داستان جریان دارد. طرح داستان در قالب گلچین کردن آهنگ‌های نوستالژیک برای نوار کاست است که بازگوکننده روایتی است بزرگ‌تر از تک‌آهنگ‌ها و تک‌رویدادهای زندگی قهرمانان، و نمادی است از آن‌چه بدان عشق می‌ورزند.

کتاب
سال نشر 1398
تعداد صفحات 359 صفحه
نویسنده/ نویسندگان آنتونی مارا
مترجم مريم حسين زاده
ناشر نشر فرهنگ نشر نو
شابک 9786004901345

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها