کتاب رضا شاه از الشتر تا الاشت اثر کیوان پهلوان در 916 صفحه با موضوع سرگذشت رضا شاه پهلوی توسط نشر آرون به چاپ رسیده است.

کتاب رضا شاه از الشتر تا آلاشت اثر دکتر کیوان پهلوان ، که مربوط به زندگی رضاشاه بنیانگذار سلسله پهلوی است، دربرگیرنده زوایای تازه ای از حیات سیاسی و اجتماعی اوست. ضمن اینکه نویسنده سعی کرده تا نکات قابل ذکری از شخصیت و منش فردی و خانوادگی او را نیز به تصویر بکشد. امروز پس از فروش نشستن موجهای ملتهب دو دهه قبل باید بپذیریم که این شخصیت چه به عنوان یک پادشاه، چه قزاقی مستبد، به هر حال طی بیست سال حکومت خود، زمینه تغییرات نسبتا وسیعی را در عرصه های مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ایجاد و قوانین و مبانی جدیدی را پی ریزی کرده است، صرفنظر از سود و زیانی که ممکن است به دست این شخصیت یا به اراده دیگران و به واسطه او انجام پذیرفت.

ابعاد تغییرات ایجاد شده و کارهایی که رضاشاه در طول دوران سلطنتش انجام داد در اندازه هایی است که به هیچ وجه نمی توان آنها را نادیده انگاشت. در فضای ملتهب و پرآشوب قرن نوزدهم و آغاز قرن بیستم که استعمار در چهره ای جدید و با شیوه های نوین عرض اندام می کرد، رضا شاه با ساقط کردن کامل سلسله منحط قاجار و به عنوان یکی از شاخص ترین چهره های در عرصه سیاسی ایران در قرن بیستم مطرح شد و در نهایت دیهیم پادشاهی را نیز بر سر نهاد.

در هر صورت رضا شاه پایه گذار سلسله ای است که بیش از نیم قرن و در پر کشاکش ترین برهه تاریخی و هنگام بلوک بندی های سیاسی و نظامی جهان، حاکم بر مقدرات سیاسی و اجتماعی ملت ایران گردید. بنابراین اگر تاریخ را به مثابه مادر همه تجارب انسانی به شمار آوریم مطالعه زندگی و احوال رضاشاه به عنوان بخش لاینفکی از تاریخ معاصر ایران ضرورتی انکارناپذیر است. به ویژه اینکه نسل بعد از انقلاب به لحاظ هیجانات ناشی از جوهره انقلاب اسلامی و عدم ارتباط و تجربه عملی، بیشتر دانسته هایش از این خاندان توام با ذهنیتی متناقض و اطلاعات مغشوش پر شده است.

کتاب
سال نشر 1398
قطع وزیری
تعداد صفحات 916 صفحه
نوع جلد سخت
نویسنده/ نویسندگان کیوان پهلوان
ناشر نشر آرون
شابک 978-964-231-342-6
موضوع سرگذشت نامه رضا پهلوی

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها