کتاب شبکه امنیتی اثر هاینریش بل با ترجمه محمدتقی فرامرزی توسط نشر نو در 408 صفحه به چاپ رسیده است.

هاینریش بل یکی از نویسندگان مهم ادبیات معاصر آلمان است. او متولد سال ۱۹۱۷ در کلن بود که نویسندگی حرفه‌ای را اوایل سال ۱۹۴۷ در همان‌شهر آغاز کرد. جنگ جهانی دوم، مصائب مردم آلمان در آن‌دوره و پس از آن و تجربه‌های دوران خدمت نظامی بل، درون‌مایه اصلی آثار این‌نویسنده هستند.

در داستان «شبکه امنیتی»، دست سرنوشت، فریتس تولم را در جای قدرتمندترین شخصیت آلمان غربی نشانده است. اما شهرت ترس و آسیب‌پذیری هم می‌آورد. تهدیدها برای چنین‌فردی، بالقوه اما دائمی هستند. تولم هم همراه با خانواده‌اش در خانه زندانی شده‌اند و یک‌شبکه امنیتی وظیفه حفاظت از آن‌ها را به‌عهده گرفته است. با وجود شبکه امنیتی، زندگی کل خانواده درگیر یک حس بدگمانی است. بل با ساخت چنین حال و هوایی، مخاطب داستان را با زندگی تک تک افراد این‌خانواده آشنا می‌کند؛ تولم،‌ همسرش و دختر و پسر نوجوانشان. آدم‌های اصلی این‌قصه ظاهرا چاره‌ای ندارند جز این‌که منتظر بمانند و ببینند تروریسم کی و کجا بر آن‌ها غلبه می‌کند.

بُل در خلال ۲۱ بخش رمان می‌کوشد قیدوبندهایی را که بر زندگی حکومتگران و مردم و روابط بین ایشان سنگینی می‌کند نشان دهد، زیرا این قیدوبندها را اساسی‎‌ترین مشکل عصر کنونی می‌داند که انسانیت را نابود می‌سازد.

در قسمتی از این‌رمان می‌خوانیم:
بعضی وقتها آرامشی که در خانه داشتند برایشان خیلی کسالت‌آور و به‌قول کاترینا خیلی «عداب‌آور»‌ می‌شد. دست‌کم کاتارینا به‌لهجه «آنها» حرف می‌زد، که اسباب اطمینان می‌شد و حکم یک اصل را پیدا می‌کرد، و اگر در آن‌موقع کسی پشت میز یا پشت بار در کنار آنها می‌نشست آنها واکنشی به مسائل سیاسی نشان نمی‌دادند، حتی وقتی به ایشان همچون عامل تحریک اشاره نمی‌شد. آنها فقط وقتی حرف می‌زدند که کسی چیزی ازشان می‌پرسید _ درباره پول، نرخ بهره، استهلاک، اسکناس رایج،‌ و حتی با بیان اینکه بهره پس‌انداز تقریبا همیشه معادل نرخ تورم است خودشان را به‌خطر می‌انداختند. استهلاک، پس‌انداز مالیاتی، سرمایه‌گذاریها _ آنها دوست داشتند چیزهایی در این‌باره بشنوند، می‌دانستند که اطلاعات او در این موارد زیاد است، و او بدون هیچ مجادله‌ای، به آرامی صحبت می‌کرد، و بر سیستم تکیه می‌کرد تا سیستم، درون خود را بگشاید و به آنها نشان دهد: چگونه نرخهای بهره را پایین می‌آوردند تا آنها به خرج‌کردن پول ترغیب شوند...

کتاب
سال نشر 1398
قطع رقعی
تعداد صفحات 408 صفحه
نوع جلد شومیز
نویسنده/ نویسندگان هاینریش بل
مترجم محمدتقی فرامرزی
ناشر نشر نو
شابک 978-600-490-142-0

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها