کتاب صد سال تنهایی اثر گابریل گارسیا مارکز و نشر توسط (کتابسرای نیک) در 455 صفحه روانه بازار شده است.

این کتاب که از زبان اصلی یعنی اسپانیایی، به فارسی ترجمه شده، شامل سه رمان کوتاه از برنده کلمبیایی جایزه نوبل ادبیات، با عناوین «برگ باد»، «کسی نیست به سرهنگ نامه بنویسد» و «وقایع‌نگاری مرگی اعلام شده» است.

داستان «برگ باد»، اولین رمان کوتاهی که در این مجموعه آمده، از زبان سه شخصیت روایت می‌شود. در این داستان، فردی خودکشی کرده است و اهالی روستا به دلیل کینه‌ای که از او دارند، مانع تشییع جنازه‌اش می‌شوند. مارکز در ادامه داستان به گذشته بازمی‌گردد و سرگذشت افراد را روایت می‌کند.
در پشت جلد کتاب در مورد این داستان چنین آمده است: «برگ باد»، نخستین رمان مارکز، روایتی چندصدایی است با پایانی باز که گوشه چشمی به نمایشنامه «آنتیگونهِ» سوفوکلس دارد و در آن نویسنده، ضمن افشای فساد اجتماعی به شکلی استعاری، به پیشواز برخی از پرسوناژها و مضامین کلیدی «صد سال تنهایی» رفته است، که سرهنگ آئورلیانو یوئندیا و یورشِ «کمپانی موز» از آن جمله‌اند.

داستان «کسی نیست به سرهنگ نامه بنویسد»، دومین رمان کوتاه مجموعه حاضر، درباره سرهنگی است که ۱۵ سال منتظر یک نامه مانده تا شاید خبر خوشی برای او داشته باشد. سرهنگ سال‌هاست که انتظار حقوق بازنشستگی را می‌کشد اما هیچ خبری از آن نیست. در این میان زنش هم از بیماری آسم رنج می‌برد و زندگی به سختی پیش می‌رود و…
پشت جلد کتاب در مورد این داستان نیز آمده است: «وقایع‌نگاری مرگی اعلام شده» بر پایه رویدادی واقعی پدید آمده و، به برکت دیالکتیک باوری که خلاقیت ادبی گارسیا مارکز میان واقعیت و اسطوره ایجاد می‌کند، تا حد استعاره‌ای جهان‌شمول از وضعیت بشری ارتقا یافته.
با توجه به وقایع پیچیده‌ای که داستان‌های کتاب «سه رمان کوتاه» بر آن بنا شده‌اند و همچنین نوع روایت و پرداخت آنها به ویژه بازگشت‌های زمانی و اصطلاحاً فلش-بک‌های داستانی، این کتاب مخاطب را به خوبی با سبک نگارش و جهان داستانی مارکز آشنا می‌کند. از این حیث و با توجه به پیچیدگی‌های بیشتری که از این نظر در کتاب «صد سال تنهایی» وجود دارد، خواندن «سه رمان کوتاه» می‌تواند مقدمه مناسبی باشد برای مطالعه شاهکار مارکز یعنی همان «صد سال تنهایی».

کتاب
سال نشر 1397
قطع رقعی
تعداد صفحات 455 صفحه
نوع جلد شومیز
نویسنده/ نویسندگان گابریل گارسیا مارکز
مترجم کاوه میرعباسی
ناشر کتابسرای نیک
شابک 9789642953370
موضوع داستان جهان

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها