کتاب طراحی وقتی همه طراحی می کنند (مقدمه ای بر طراحی برای نوآوری اجتماعی) اثر اتزیو مانزینی با ترجمه مهدی مقیمی - عارفه واعظی در 320 صفحه توسط نشر وارش چاپ شده است.

در جهانی در حال تغییر، همه طراحی می‌کنند: هر سوژه‌ی فردی و جمعی، از کسب‌وکارها گرفته تا نهادها، از اجتماع‌ها تا شهرها و مناطق، باید یک پروژه‌ی زندگی را تعریف کنند و آن‌را بهبود بخشند. این پروژه‌ها گاه راه‌حل‌های تازه‌ی بدون پیشینه‌ای ]از قبل[ را تولید و به کار می‌برند، و گاه به اهداف مشترکی همگرا شده و تحولات بزرگ‌تری می‌آفرینند. از نگاه مانزینی، ما با این تغییرات شاهد موجی از نوآوری‌های اجتماعی هستیم؛ فرایند هم‌ـ‌طراحیِ فراگیری که در آن راه‌حل‌های جدیدی پیشنهاد و معانی جدیدی خلق می‌شوند.

مانزینی میان طراحی عام (که همگان آن‌را اجرا می‌کنند) و طراحی حرفه‌ای (که افرادی که آموزش طراحی دیده‌اند آن را اجرا می‌کنند) تمایز قائل شده و تعامل میان آنان را توصیف می‌کند. او با تمرکز بر شکل‌های نوظهور همکاری، به ترسیم نقش طراحان در آغاز کردن تغییرات معنادار اجتماعی و پشتیبانی از آن می‌پردازد. این همکاری‌ها از کشاورزی اجتماع‌ـ‌نهاد در چین تا بسترهای دیجیتال برای مراقبت‌های درمانی در کانادا؛ از داستان‌گویی تعاملی در هند تا مسکن همکارانه در میلان را در بر می‌گیرد. این نمونه‌ها نشان‌دهنده‌ی نقش طراحان حرفه‌ای در پشتیبانی از چنین همکاری‌هایی، محتمل‌ کردن وجود آن‌ها، تسهیل کارشان، پراکنده‌ و همگرا ‌شدن مؤثرتر آن‌ها در پروژه‌های بزرگ‌تر است؛ مانزینی اولین تصویر جامع از طراحی برای نوآوری اجتماعی را ترسیم می‌کند: پویاترین حوزه‌ی عمل برای طراحان حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای در دهه‌های آینده.

کتاب
سال نشر 1399
قطع رقعی
تعداد صفحات 320 صفحه
نوع جلد شومیز
نویسنده/ نویسندگان اتزیو مانزینی
مترجم مهدی مقیمی - عارفه واعظی
ناشر نشر وارش
شابک 9786006654096

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها