کتاب فارسیهود اثر ناهید پیرنظر در 232صفحه توسط نشر پردیس دانش روانه بازار کتاب شده است.

آنچه را که بزبان فارسی و با حروف عبری نوشته شود فارسيهود میخوانند. اولین آثار کشف شدۀ فارسیهود را روی سنگ نبشته ها، بشقاب ها و آثار فلزی و چند نامه و قرار داد تجاری میتوان یافت. از آن جمله میتوان به دو نامه پیداشده در دندان اویليق، متعّلق به حدوداً سالهای750-800 میلادی که نزديک خُتَن واقع در ترکستان چين واقع است اشاره کرد. نامۀ اوّل (نامه دندان اویليق)، که هم اکنون در کتابخانه موزه بريتانيا حفظ می شود، توسط يک گروه باستان شناس، برياست اورل استاين در سال 1901 میلادی و نامۀ دوّم (نامه ختن) در سال 2004 در همان نزدیکی پیدا شده است .
 
مفاهیم متون فارسیهود:
نوشتارهای فارسیهود از لحاظ سبک شناسی می توانند شامل متون کلاسيک و ادبی و يا لهجه های محلی باشند. این نوشتارها اکثراً سه رکن يهوديت، ايران و اسلام را در آن واحد در بردارند. کار بُرد و تناسب این سه رکن بر حسب نوع متن، متفاوت است. در متون ادبی، جنبه های ايرانی، در متون مذهبی، جنبه های يهودی و دراکثرمتون فلسفی و يا عرفانی، نشان های اسلامی را بيشتر ميتوان مشاهده کرد. ازنظرموضوع نیز این نوشتارها، ميتوانند مفاهیم مذهبی و غيرمذهبی، علمی و عرفانی و يا تاريخی و امور زندگانی روزمره را در بر داشته باشند.
 
خوانندگان متون فارسیهود:
خوانندگان این متون راطی قرون متمادی اکثراً يهوديان تشکیل داده اند، کسانی که احياناً با حروف فارسی آشنائی نداشته و سوادِ خواندنِ آنان به خط عبری محدود میشده است.
کتاب
سال نشر 1398
تعداد صفحات 232ص
نویسنده/ نویسندگان ناهید پیرنظر
ناشر نشر پردیس دانش

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها