کتاب قابلیت های نمایشی شاهنامه اثر محمد حنیف در 225 صفحه توسط انتشارات سروش روانه بازار شده است.

این کتاب پژوهشی است در باب شناخت قابلیت های نمایشی داستان های پهلوانی شاهنامه، آن گونه که با استفاده از روش آن، توزین عناصر دراماتیک دیگر حکایات و قصه های کهن امکان پذیر باشد. در واقع محمد حنیف در این کتاب جز اینکه نمونه وار از میان متون کهن فارسی شاهنامه را از حیث قابلیت های نمایشی بررسی کرده است، بلکه متر و معیاری به دست داده است که خواننده این کتاب با آنها می تواند به دیگر آثار کهن فارسی نیز با همین رویکرد بپردازد. ارائه نمونه های متعدد و مثال های ملموس از داستان های پهلوانی شاهنامه و نمایشنامه های برگرفته از این کتاب، این پژوهش را از شکل سنّتی توجه به تعاریف کلّی عناصر داستانی و ادبیات دراماتیک خارج ساخته و به آن رویکردی کاملاً کاربردی بخشیده است.

شاهنامه و عناصر نمایشی، قابلیت های نمایشی داستان رستم و اسفندیار، قابلیت های نمایشی داستان سیاوش و سودابه، مقایسه جنبه های نمایشی داستان های پهلوانی شاهنامه، تاریخچه و مراحل اقتباس از شاهنامه، بررسی تطبیقی یک نمایشنامه. داستان های اصلی، مقابله دو صحنه از نمایشنامه رستم و سهرابِ پری صابری با اصل اثر، و بررسی تطبیقی یک نمایشنامه حماسی اقتباس شده با اصل اثر عناوین فصول این کتاب اند.

نگارنده ابتدا شاهنامه و عناصر نمایشی آن را معرفی می‌کند که از آن جمله است پیرنگ، گفت‌وگو، قهرمان‌سازی، کشمکش، گره‌افکنی و گره‌گشایی، بحران، تعلیق، اوج و زمان و مکان (به همراه نمونه‌هایی از وصف زمان و مکان در داستان‌های پهلوانی شاهنامه). سپس قابلیت‌های نمایشی را در داستان "رستم و اسفندیار" و "سیاوش و سودابه" بازگو می‌کند. در بخش دیگری از کتاب، نگارنده به مقایسه جنبه‌های نمایشی داستان‌های پهلوانی شاهنامه و ذکر و جوه افتراق و اشتراک آن‌ها، دست می‌زند. "تاریخچه و مراحل اقتباس از شاهنامه"، "بررسی تطبیقی نمایش‌نامه‌ی مرگ روئین تن با داستان رستم و اسفندیار شاهنامه‌ی فردوسی"، "مقابله‌ی دو صحنه از نمایش‌نامه‌ی رستم و سهراب پری صابری با اصل اثر" و "بررسی تطبیقی یک نمایش‌نامه‌ی حماسی اقتباس شده با اصل اثر" از دیگر مطالب کتاب به شمار می‌آید. نگارنده در خاتمه اذعان می‌کند: "اگر چه مشترکات داستان‌های پهلوانی شاهنامه با داستان‌های نوین بسیار است، اما بعضی خصوصیات، داستان‌های شاهنامه را نه تنها از آثار نمایش امروزی که از قصه‌های کهن نیز متمایز می‌سازد. از وجود عنصر ماوراء الطبیعه و قدرت‌های شگرف شخصیت‌ها ـ که خاص افسانه‌ها و اسطوره‌هاست ـ که بگذریم، زاویه‌ی دید به کار گرفته شده در این قصه‌ها و استفاده‌ی کم‌تراز گریز به جای تعلیق را باید از مختصات خاص شاهنامه برشمرد.

کتاب
تعداد صفحات 225 صفحه
نوع جلد شومیز
نویسنده/ نویسندگان محمد حنیف
ناشر سروش
شابک 978-964-12-0061-1‬
موضوع ادبیات

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها