کتاب قدرت فقر ماركس اسپينوزا مي خواند اثر مارگریتا پاسکوچی با ترجمه فواد حبيبي و امين كرمي توسط نشر ققنوس در 232 صفحه چاپ شده است.

کتاب حاضر از سه حرکت تشکیل شده است. در حرکت اول، رابطۀ اسپینوزا - مارکس، با شرح قرابت‌های تعریف «مفهوم مشترک» در اسپینوزا و تعریف «ارزش» نزد مارکس، ترسیم می‏‌شود. دومین حرکت، قرائت خلاقانه مارکس از اسپینوزا و وفاداری‌اش را به او در دست ‏نوشتۀ ١٨٤١ برجسته می‌‏سازد. سومین حرکت، مضمون قدرت برسازندۀ فقر، را از مجرای مقایسۀ دقیق ‏نوشته‌‏های اسپینوزا و مارکس، به علاوۀ متأخرترین تفاسیر‏شان، شرح ‌و بسط می‏‌دهد. سرانجام، این کتاب تلاش دارد از «اخلاق» اسپینوزا به سوی اخلاقی دربارۀ ما، دربارۀ فهم و عمل ما، حرکت کند. جهانی که اسپینوزا به روی ما می‏‌گشاید، بافتار و بنیان این کتاب کوچک را تشکیل می‏‌دهد.

در نوشته پشت جلد کتاب می‌خوانیم: اثر مارگریتا پاسکوچی کتابی است خوشخوان وقتی ریسمان آریادانه‌ای را دنبال کنیم که ذکاوت و قدرت برسازنده ما را به جنگ مینوتور سرمایه‌دارانه رهنمون می‌شود. ما، در این توسل به افسانه‌ها، افسانه‌های مشابه دیگری نیز می‌یابیم که تخیلمان را چندان برنمی‌انگیزند. نه ایکاروس که به شیوه‌ای یوتوپیایی می‌خواهد از مصیبتی بگریزد که سرمایه تحمیل می‌کند، و نه هرکول که در مقام رفرمیستی شایسته همواره فکر می‌کند قدرتمندتر از دشمن است – تا جایی که توهم به هزیمت ختم می‌شود. نه؛ در این جا مسئولیت اخلاقی و انقلابی‌مان شناخت را به جانب فقر سوق می‌دهد – نه به سوی یوتوپیا و نه به جانب تکبر رئالیستی بلکه در عوض به سوی تجربه فقر. پاسکوچی می‌گوید فقرا قدرتمندند. او مارکس را در مقام خواننده اسپینوزا تفسیر می‌کند: با جود این، شاید، در این‌جا چیزی بیش از آنی وجود دارد که در آثار اسپینوزا و مارکس می‌توان یافت. برای چنگ زدن بر این چیز «بیشتر»، ریسمان واپسینی در کار است که باید بدان متوسل شد: گره زدن تجربه فقر به هستی‌شناسی میل، به عبارت دیگر، به هستی‌شناسی عشق.
 

کتاب
سال نشر 1398
قطع رقعی
تعداد صفحات 232 صفحه
نوع جلد شومیز
نویسنده/ نویسندگان مارگریتا پاسکوچی
مترجم فواد حبيبي و امين كرمي
ناشر نشر ققنوس
شابک ٩٧٨۶٠٠٢٧٨۴۶٩٨
موضوع ماركس اسپينوزا مي خواند

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها