کتاب مرگ با تشریفات پزشکی و عنوان فرعی آنچه پزشکی درباره مردن نمی داند اثر آتول گاواندی با ترجمه حامد قدیری توسط نشر ترجمان چاپ شده است.

«مرگ با تشریفات پزشكی» كتابی است نوشته‌ی آتول گاواندی، جراح و نویسنده‌ی آمریكایی كه به یك موضوع خاص پرداخته؛ بیمارانی كه با مرگ دست‌و‌پنجه نرم می‌كنند و پزشکانی كه شیره‌ی جان آن‌ها را می‌مكند به این امید كه شانس نصفه‌نیمه‌ای به آن‌ها بدهند. اما مرگ این شانس را نمی‌دهد و بیمار را از پا درمی‌آورد. موضوع این است كه تلاش پزشك و اطرافیان بیمار معمولا موجب بحران روحی آن‌ها هم می‌شود.

ماجرای این كتاب، ماجرای همین بحران روحی پزشكان بعد مرگ بیماران است. نویسنده داستان‌های زیادی از پزشكان و پرستارانی می‌گوید كه گرفتار این موقعیت‌های پیچیده بوده‌اند و تلاش می‌كند تا ریشه‌ی پزشكی مدرن را در مواجهه با مرگ دریابد. ضمنا راه‌هایی را به بیماران و پزشكان پیشنهاد می‌دهد كه چگونه نگاهی تازه به وظیفه‌ی پزشكی داشته باشند و روزهای واپسین را بگذرانند.

در این داستان، ایوان ایلیچ چهل‌وپنج سال دارد و قاضی ناحیهٔ سنت پترزبورگ است و زندگی‌اش عمدتاً حول دغدغه‌های بی‌اهمیت مربوط به جایگاه اجتماعی می‌گذرد. روزی از بالای چهارپایه می‌افتد و پهلویش تیر می‌کشد و درد به‌جای فروکش‌کردن رو به وخامت می‌گذارد، آن‌قدر که نهایتاً ایوان ایلیچ از کارکردن عاجز می‌شود. او که قبل از آن «مردی باهوش، موقر، دوست‌داشتنی و خوش‌مشرب بود» حالا افسرده و ناتوان شده بود. دوستان و همکارانش او را ترک کردند. همسرش به سراغ گران‌ترین پزشکان رفت اما هیچ کدام نتوانستند بیماری او را تشخیص دهند. بدین‌ترتیب، هر دوا و درمانی که تجویز می‌کردند به هیچ دردی نمی‌خورد. همهٔ این‌ها شکنجه‌ای برای ایلیچ بود. او از این وضعیت عصبانی بود و خون خونش را می‌خورد.

کتاب
قطع رقعی
تعداد صفحات 368 صفحه
نوع جلد شومیز
نویسنده/ نویسندگان آتول گاواندی
مترجم حامد قدیری
ناشر ترجمان
شابک 9786008091523
موضوع آنچه پزشکی درباره مردن نمی داند

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها