کتاب همدردان ناهمگون اثر محسن میرزایی با موضوع يادداشت هاي روزانهء امير حسين خان سردار شجاع از سفر مهاجرت / محرم 1335 – ربيع الاول 1336 ه.ق توسط نشر شیرازه روانه بازار شده است.

سفر مهاجرت، ماحصل نهايي همراهي طيف گسترده‌اي از نيروهاي سياسي ايران با آلمان و عثماني بر ضد روس و انگليس در پي پيشامد جنگ جهاني اول، يکي از مهمترين حوادث اين دوره از تاريخ معاصر ايران است و کتاب «همدردان ناهمگون» يادداشت‌هاي روزانه اميرحسين خان سردار شجاع يکي از اين مهاجران در فاصله محرم 1335تا ربيع‌الاول 1336ه. ق، از برهه‌اي از اين سفر گزارش مي‌دهد که در مقايسه با مرحله نخست آن از محرم سال 1334 به بعد، در مورد آن اطلاعات کمتري در دست است.

سفر مهاجرت، ماحصل نهایی همراهی طیف گسترده‌ای از نیروهای سیاسی ایران با آلمان و عثمانی بر ضد روس و انگلیس در پی پیشامد جنگ جهانی اول، یکی از مهمترین حوادث این دوره از تاریخ معاصر ایران است و کتاب «همدردان ناهمگون» یادداشت‌های روزانه امیرحسین خان سردار شجاع یکی از این مهاجران در فاصله محرم ۱۳۳۵ تا ربیع‌الاول ۱۳۳۶ ه. ق، از برهه‌ای از این سفر گزارش می‌دهد که در مقایسه با مرحله نخست آن از محرم سال ۱۳۳۴ به بعد، در مورد آن اطلاعات کمتری در دست است.   

در این کتاب علاوه بر تصاویری از امیرحسین خان سردار شجاع و هیئت حکومت موقتی مهاجرین موقع جنگ بین‌المللی ۱۳۳۳، اسنادی از جمله حکم وزارت جنگ به سردار شجاع آمده است.
محسن میرزایی در مقدمه کتاب نوشته است: از رویدادهای مهم سال ۱۳۳۴ ه. ق/ ۱۹۱۵ میلادی در خاورمیانه، مهاجرت دسته جمعی گروهی از نخبگان ایرانی به صفحات غربی کشور است که منتهی به تشکیل حکومت موقت گردید و در یکی از بحرانی‌ترین شرایط، ایران دارای دو دولت شد؛ یکی در تهران به ریاست دولت‌های وقت و دیگری در غرب کشور به ریاست نظام‌السلطنه مافی. این رویداد در تاریخ معاصر ایران به «واقعه مهاجرت» معروف است.

در بخش دیگر مقدمه کتاب آمده است: شاید بتوان در ارزیابی نهایی نهضت مهاجرت، همان‌گونه که دکتر منصوره اتحادیه نوشته‌اند آن را بتوان «... آخرین پیامد انقلاب مشروطه دانست. مردم علیه دولت شوریدند تا آزادی اجتماعی به دست آورند و سلطه سیاسی و اقتصادی و نظامی بیگانگان را محدود سازند. جنگ داخلی و صدمات ناشی از آن، پس از بسته شدن مجلس دوم مردم را در برابر دولت تهران قرار داد و بینشان تفرقه انداخت. هر چند در جایی به طور واضح و مستقیم از این تفرقه صحبت نشده، ولی هیچگاه مجلس که نماینده مردم بود، در کنار دولت و در مقام حامی آن قرار نگرفت. مردم داوطلبانه و خودجوش به حمایت از مهاجرت برخاستند و حرکتی را علیه سیاست دولت پایتخت آغاز کردند که به تشکیل دولت موقت منجر شد. دو سال با قوای خارجی جنگیدند و بدین وسیله انزجارشان را به دولت مرکزی که آن را از خود نمی‌دانستند نشان دادند.»

کتاب
سال نشر 1397
قطع رقعی
تعداد صفحات 312 صفحه
نوع جلد شومیز
نویسنده/ نویسندگان محسن میرزایی
ناشر نشر شيرازه
شابک 9786008514732
موضوع تاریخ قاجار

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها