کتاب چهار خطی اثر سيد علی مير افضلی از جمله کتاب های انتشارات سخن است که در 142 صفحه به چاپ رسیده و به بررسی و كند و كاوي در تاريخ رباعي فارسي می پردازد.

کتاب چهار خطی، مجموعۀ ۱۰۱ یادداشت کوتاه است که طیف متنوعی از موضوعات را در حوزه رباعی فارسی در بر می‌گیرد و دامنه‌ای هزارساله را از طلیعه تاریخ رباعی تا رباعی دهه نود شمسی پوشش می‌دهد؛ از سیر تحول و پیشینه مضامین و روش پردازش موضوعات شعری و نحوه تأثیرپذیری شعرا از یکدیگر و ترجمۀ رباعیات از فارسی به عربی و بالعکس گرفته تا شیوه‌ها و شگردهای رباعی نویسی و تحول تشبیهات و استعارات و توجه رباعی‌سرایان به موضوعات تفننی و حاشیه‌های تاریخی. در کنار این‌ها، تحلیل مقاطعی از تاریخ رباعی فارسی و بررسی موضوعاتی همچون رباعیات سرگردان و سرقات شعری و تبیین وجوه ساختاری رباعی، معرفی شاعران گمنام و سیر تحول واژگان و اصطلاحات و امثال و کنایات نیز مورد توجه قرار گرفته است.

در یادداشت پشت جلد کتاب آمده است:
تاریخ رباعی فارسی، سرشار از اُفت و خیز و فراز و فرود است و مرور این تاریخ پُر برگ و بار، رنج و لذّتی توأمان دارد؛ رنج سفر در سنگلاخ تجربه‌های ناشناخته و راه‌های ناپیموده و لذّت مجاورت روح با پاره‌ای از بهترین آفریده‌های ذهن بشر که در قالب چهار سطر موجز عرضه شده است.

کتاب
سال نشر 1397
قطع رقعی
تعداد صفحات 142 صفحه
نوع جلد سخت
نویسنده/ نویسندگان سيد علی مير افضلی
ناشر نشر سخن
شابک 9789643728779
موضوع كند و كاوي در تاريخ رباعي فارسي

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
آخرین محصولات
ویژه ها