ويژه

مقدمه

انسان از آن زمان که زندگی اجتماعی خود را بر زمین آغاز کرد برای ایجاد ارتباط و تبادل پیام و افکار با دیگران به وضع نشانه هائی رو کرد که در بستر زمان دستخوش تغییر و تحول قرار گرفته و به شکل های کنونی رسیده و مفاهیم آرمانی خود را نیز درآنها به نمایش گذاشته است.

در ادیان الهی نیز برای اعلان وقت عبادت یا تجمع پیروان خود به علائم و نشانه های خاصی برمی خوریم. یهود آواز کرنا، زرتشتیان روشن کردن آتش در بلندیها و مسیحیان نوای سنج و ناقوس را برگزیده بودند.

با تشکیل اولین جامعه اسلامی در صدر اسلام، تعیین سمبل و نشانه از جانب پیامبر اکرم به مشاوره گذاشته شد و پیشنهادهای مختلفی ارائه گردید. سرانجام بزرگان اسلام گفتند که اینها همه تقلید است، ملت اسلام نباید مقلد باشد بلکه باید مبتکر، نوآور و قافله سالار مدنیت باشد و به دنبال آن به امر الهی، اذان وسیله دعوت عمومی در مجامع اسلامی معرفی شد.

آنچه از مطالعه تاریخ اسلام بر می اید این است که اذان در صدر اسلام، اذان اعلامی بود یعنی با آن نه تنها وقت نماز اعلام می شد بلکه برای تجمع مسلمانان در کارهای بزرگ و عمومی اسلامی مثل جنگ و جهاد و ... هم استفاده می شد.

امروزه نیز مسلمانان به پیروی از تعالیم اسمانی اسلام با شنیدن بانگ دلپذیر اذان همگی به سوی یک هدف و یک اجتماع مقدس می شتابند و با کرنش و تعظیم در مقابل خدای بی همتا خود را از بندگی مادیت رهائی می بخشند و اذان مقدمه ای برای معراج سالک مومن به سوی خدا می شود و موذن با اذانش، خود و دیگران را در دنیا و آخرت مشمول رحمت الهی می کند. رسول خدا فرمود: همانا موذن مادامی که اذان می گوید همانند شهیدی است که در خون خود غوط ور است.

اذان آوای بلند توحید است و عمیق ترین و زیباترین و فشرده ترین واژه ها برای اعلام مواضع مسلمانان جهان شعاری است جاودانه و بین المللی که هم اعلام حمایت از تکبیر و توحید و یگانه پرستی است و هم بزرگداشت و طرفداری از رسول گرامی و دعوت به بهترین عمل و فراخوانی به سوی نماز و آزادی از چنگ کفر و جهل و بیداد. آوائی است که شیاطین و سلاطین بیدادگر همیشه از آن وحشت داشته و مومنان و محرومان بدان چشم امید دوخته اند و اینک این چهل حدیث اذان به همه موذنان تاریخ و همکاران اولین موذن تاریخ اسلام حضرت بلال حبشی تقدیم می گردد.

 

کتاب
ابعاد 14 * 10/5 سانتیمتر
تعداد صفحات 64 صفحه
نویسنده/ نویسندگان محمد جواد فرقانی
ناشر معروف
نوبت چاپ ششم
چاپخانه نگارش
شابک 964-6739-73-3
سرشناسه فرقانی، محمد جواد، 1338، گردآورنده
وضعیت فهرست نویسی فیپا

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
آخرین محصولات
ویژه ها