کتاب چهل حدیث روانشناسی

مقدمه

شناخت انسان مبنای هر کار فکری، اخلاقی، تربیتی و اجتماعی است که نسبت به فرد یا اجتماع انجام می گیرد.

جهان درون و دنیای روح بشر، بسیار شگفت، پیچیده و اعجاب انگیز است و بحق ((انسان، موجود ناشناخته)) است.

نوسانات روحی، آرامشها، و اضطرابها، انگیزه ها و تغییرات رفتاری و واکنش های اجتماعی، هنجارها و ناهنجاریها در خصلتها و عملها، همه و همه ریشه در همان روان و قلب انسان دارد. علوم تربیتی و مباحث اخلاقی نیز، بطور عمده بر شناخت روح و روان و تاثیر انسان از محیط و عوامل سبب می شود که به این بعد حساس و سرنوشت ساز، توجه بیشتری معطوف گردد.

بی آنکه روان شناسی غرب و اصلاحات و مباجث این رشته علمی مرغوبمان کند، و بی آنکه بخواهیم از ارزش آن بگذریم، معتقدیم چه در مباحث نظری روانسناسی و روانکاوی و چه در شیوه های عملی و سامان بخشی های رفتاری، مکتب وحی غنی تر و عمیق تر است.

در مراجعه به گنجینه های عظیم روایات، به گوهرهای بس نفیس و ارزشمندی برمی خوریم که خیره کنندة دلها و دیده هاست. دید روان شناسانه به متون روایی، جلوه های بیشتری از غنای دستاوردهای وحی را نشان می دهد.

خودشناسی هم مقدمه خداشناسی است؛ هم زمینه ساز خداپرستی، و هر که خود را نشناسد، به مقتضای احادیث از شناخت دیگران و دیگر چیزها ناتوان تر است، چرا که ((کتاب نفس)) همواره پیش روی انسان و در معرض چشم بینای اوست. کسانی که کار تربیتی می کنند، بی نیاز از این شناخت نیستند. برای آنان هم که در مسیر اخلاق گام بر می دارند، آگاهی از خفایا و زوایای روحی، یک ضرورت است. پس نیازی به بیان اهمیت روان شناسی نیست.

اما، از آنجا که امامان معصوم، مربیان روح و معلمان حکمت و الگوهای رهروی ومشعلهای راهنمایی اند، کلامشان نیز در این میدان، مرز درسنی و نادرستی است.

به همین خاطر، به آستان احادیث اهل بیت (ع)، روی می آوریم و از این خرمن پربار بهره می گیریم و بی واسطه، به سرچشمه رسیده و زلال معارف را می نوشیم و بی واسطه، از درخت معرفت، میوه می چینیم...

گزینش چهل حدیث از انبوه روایات و انتخاب چهل گوهر و مروارید از دریای مواج سخنان معصومین، براستی دشوار است، چرا که در این زمینه، احادیث بسیاری در کتب روایت آمده و انتخاب را دشوار می سازد.

هدف این کتاب، ارائه ((چهل قطره)) از این اقیانوس بیکران است و دیدن ((چهل گوهر)) از این گنجینه عظیم و گرانقدر.

امید است که علاقمندان به این مباحث را سود بخشد و ایمان به مکتب وحی و اهل بیت را بیفزاید.

 

کتاب
ابعاد 8 * 11/5 سانتیمتر
تعداد صفحات 64 صفحه
نویسنده/ نویسندگان جواد محدثی
نوع ترجمه کتابنامه به صورت زیر خطوط
ناشر نشر معروف
نوبت چاپ سوم
چاپخانه نگارش
شابک 978-964-6739-48-2
سرشناسه محدثی، جواد، 1331، گردآورنده
وضعیت فهرست نویسی بر اساس اطلاعات فیپا

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
آخرین محصولات
ویژه ها