شناخت اجمالی امام :

ششمین امام شیعیان حضرت جعفر بن محمد الصادق (ع) در تاریخ هفدهم ربیع الاول سال هشتاد و سه هجری به دنیا آمد. پدر بزرگوارش امام باقر (ع) و مادر گرامیش فاطمه دختر قاسم بن محمد بن ابی بکر است. مادر گرامیش را مورخان اینگونه معرفی کرده اند: فاطمه ام فروه از تمامی زنان دوران خویش با تقواتر و پروا پیشه تر بود.

امام صادق (ع) مدت سی و یک سال در کنار پدر بزرگوار خود زندگی کرد و در سال 114 هجری قمری که امام باقر (ع) وفات یافت بار سنگین و با عظمت امامت را به دوش کشید و در این مدت با توجه به فرصتی که در اثر پایان دوران خلافت ننگین امویان و استحکام نیافتن خلافت شوم عباسیان برای آن حضرت پیش آمده بود معارف الهی و احاکم اسلامی را به بهترین شیوه پراکند و شاگردان با فضیلت و دانشمندان بنامی را پروراند. آن حضرت در مدت عمر خویش با خلفای زیادی معاصر بود که به ترتیب عبارتند از: هشام بن عبدالملک، ولید، یزید بن ولید، ابراهیم بن ولید، مروان بن محمد از بنی امیه و سفاح و منصور از بنی عباس.

امام صادق (ع) پس از سی و چهار سال امامت و تلاش بی وقفه در راه احیای اسلام و معارف اصیل آن با بجای نهادن میراثی گرانقدر از احادیث و پرورش شاگردانی بسیار در سال 148 هجری قمری در سن 65 سالگی توسط منصور عباسی به وسیله انگوری زهرآلود مسموم شد و در روز 25 شوال به شهادت رسید، بدن مبارکش در قبرستان بقیع در کنار قبر پدر بزرگوارش و جد گرامیش به خاک سپرده شد.

اکنون خوشه ای از خرمن علوم و قطره ای از دریای فضیلت او که در چهل رفتار وی تجلی کرده است به عاشقان ولایت و رهروان راه هدایت تقدیم می شود.

 

کتاب
قطع جیبی
تعداد صفحات 64 صفحه
نویسنده/ نویسندگان سید محمود مدنی بجستانی
ناشر نشر معروف
نوبت چاپ هشتم
چاپخانه نگارش
شابک 978-9646739-39-0
سرشناسه مدنی بجستانی، سید محمود، 1343.
وضعیت فهرست نویسی بر اساس اطلاعات فیپا

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
آخرین محصولات
ویژه ها