کتاب چگونه کتاب بخوانیم اثر مارتیمر جی آدلر و چارلز لینکلن ون دورن با ترجمه محمد صراف تهرانی توسط انتشارات به نشر روانه بازار شده است.

این کتاب به زبان های دیگری مانند سوئدی، آلمانی، اسپانیایی و ایتالیایی ترجمه شده است.

برای رسیدن به تمامی اهداف خواندن، غایت مطلوب باید توانایی خواندن مطالب مختلف با سرعت های گوناگون متناسب با مطلب باشد، نه خواندن هرگونه مطلبی با حداکثر سرعت. همانطور که پاسکال سیصد سال پیش اظهار کرد: «وقتی خیلی سریع یا خیلی کند می خوانیم چیزی نمی فهمیم.»

از آنجایی که سریع خوانی یک سرگرمی عمومی شده، چاپ جدید کتاب چگونه کتاب بخوانیم ، مشکلات خواندن را بررسی و به عنوان راه حل، انواع مختلف سرعت در خواندن را ارائه می کند و هدف را بهتر خواندن و همیشه  بهتر خواندن می داند، اما گاهی اوقات با سرعت کمتر و زمانی با سرعت بیشتر.

احتمالاً برای هر یک از ما پیش آمده است که کتابی را خوانده‌ایم ولی پس از اتمام کتاب نمی‌توانیم مطالب اصلی کتاب را به خوبی بازگو کنیم. یا اینکه نمی‌توانیم محتوای کلی کتاب را در چند جمله به طور خلاصه بیان کنیم.

یا در مواردی پس از خواندن یک کتاب به این نتیجه رسیده‌ایم که وقت خود را بی‌خودی صرف خواندنش کرده‌ایم.

نویسندگان این کتاب معتقدند که چهار سطح خواندن وجود دارد که بسته به نیازمان می‌توانیم از آنها برای کتاب خواندن استفاده کنیم:

سطح اول: خواندن ابتدایی (مقدماتی یا اولیه)

سطح دوم: خواندن اجمالی

سطح سوم: خواندن تحلیلی

سطح چهارم: خواندن تلفیقی

سطح اول خواندن که در مدرسه با آن آشنا شده‌ایم خواندنی است که در آن مفهومِ ظاهری کلمات و جملات را متوجه می‌شویم و علی‌القاعده سطحی از خواندن است که همه جا از آن استفاده می‌کنیم.

اما اگر بخواهیم تصمیم بگیریم که کتابی را بخوانیم یا اینکه آیا باید برای خواندن کتابی وقت صرف کنیم یا نه، بهتر است از خواندن اجمالی که نوعی پیش‌خوانی کتاب است استفاده کنیم.

در واقع در این مرحله تلاش می‌کنیم مطالب اصلی و فهرست کتاب را در یک بازه‌ی زمانی کوتاه و به شکل مختصر نگاه کنیم و چند خطی را به شکل تصادفی از کتاب بخوانیم. اگر به این نتیجه رسیدیم که این کتاب و مطالب بیان شده در آن ارزش وقت گذاشتن دارد، می‌توانیم در ادامه از خواندن تحلیلی استفاده کنیم.

بخش عمده‌ای از کتابِ «چگونه کتاب بخوانیم؟» درباره‌ی توصیف و توضیح این سطح خواندن است. قواعد پانزده گانه‌ای بیان می‌شود و به کمک مثال‌های متعدد و موضوعات مختلف هر یک از آن‌ها شرح داده می‌شود.

سطح تلفیقی خواندن نیز جهت بدست آوردن تحلیلی از بین کتاب‌هایی است که خوانده شده به شکلی که آن تحلیل در هیچ کتاب دیگری پیدا نمی‌شود.

هرچند در نگاه اول به نظر می‌آید رعایت قواعد تحلیلی، حین خواندن کتاب کار دشواری باشد ولی در قسمتی از کتاب به این نکته اشاره شده که چنین خواندنی یک روش مطلوب است و هر چه به این کمال نزدیک‌تر شویم به همان نسبت خواننده‌ی بهتری خواهیم بود.

کتاب
تعداد صفحات 424 صفحه
نویسنده/ نویسندگان مارتیمر جی آدلر و چارلز لینکلن ون دورن
مترجم محمد صراف تهرانی
ناشر به نشر

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها