ويژه

کتاب کارنامه مصدق و حزب توده اثر ارسلان پوریا بعد از سال ها توسط انتشارات ققنوس به چاپ رسیده است. سیاست موازنه منفی، ملی شدن صنعت نفت یا به نام سعادت ملت ایران و فرمانروایی مردم بخش‌های مختلف این کتاب هستند.
ارسلان پوریا از اعضای پیشین حزب توده ایران و معاون نادر شرمینی در سازمان جوانان توده بود  که پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ به زندان افتاد. این کتاب حاصل پژوهش‌ها و تجربه‌های شخصی وی از دوران نخست‌وزیری دکتر محمد مصدق و نقش حزب توده ایران در آن دوران است. بنا بر نوشته زنده‌یاد خسرو شاکری شخص دکتر مصدق متن اولیه کتاب را دیده و حک و اصلاح کرده بوده. نخستین پخش وسیع ولی مخفی آن نیز با مقدمه  مصطفی شعاعیان صورت گرفته بوده.

در نوشته پشت جلد کتاب هم می‌خوانیم: «کارنامه مصدق و حزب توده» یکی از منابع مهم و دست اول درباره دوران نخست‌وزیری مصدق و نقش حزب توده در آن دوران است. انتشار متن کامل این کتاب ارزشمند سند مهم دیگری در اختیار علاقه‌مندان  به تاریخ معاصر ایران و نیز پژوهشگران تاریخ می‌گذارد تا با شناختی دقیق، به دور از غرض و پیشداوری بتوانند با بخشی از گذشته مبارزات ضداستعماری و ضداستبدادی مردم ایران آشنا شوند.

این کتاب با این سطرها شروع می‌شود؛ روز سوم شهریورماه سال 1320 ارتش شوروی و انگلستان که در آن هنگام، متفقین نامیده می‌شدند از مرزهای ایران گذشتند و از شمال و باختر و جنوب، آتش خود را آغاز کردند. نبرد میان فاشیسم و جبهه ضد فاشیسم در سراسر جهان به اوج خود می رسید و آشکار بود که هر یک از دو اردو برای پیروزی خود به هر چیز و هر جا دست می‌افکندند. اروپاییان ناگزیر بودند پیش از هر کاری به برافکندن نظم نوین هیتلر بپردازند. و در این راه، صف‌های گوناگون ملت‌ها و طبقات همزبان و همدست شدند.

کتاب
سال نشر 1396
قطع وزیری
تعداد صفحات 437 صفحه
نوع جلد سخت
نویسنده/ نویسندگان ارسلان پوریا
ناشر نشر: ققنوس
نوبت چاپ 1
شابک 978-600-278-243-4
موضوع مصدق و حزب توده

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها