کتاب کوئنتین تارانتینو و فلسفه اثر ریچارد گرین وکی با ترجمه یاسر پور اسماعیل توسط نشر لگا با موضوع فلسفه در سینما چاپ شده است.

کوئنتین تارانتینو جسورانه‌ترین فیلم‌های خودافشاگر را در جریان اصلی سینمای معاصر می‌سازد. فکروذکر فیلم‌های تارانتینو، از گفت‌وگو دربارۀ مَدونا، لی ماروین و چهار شگفت‌انگیز در سگ‌های انباری ساختۀ ۱۹۹۲ گرفته تا استقبال و اقتباس از سبک‌های دهۀ هفتاد در ضدِّ مرگ ساختۀ ۲۰۰۷، اشارۀ خودآگاهانه به این امر است که از جایگاه‌شان در میان سرگرمی‌های یک‌بارمصرف (و در عین حال، بی‌نهایت قابل‌بازیافت) در فرهنگ عامّۀ آمریکا خبر دارند.

آیا فیلم‌هایی همچون داستانِ عامّه‌پسند [یا پالپ فیکشن] و بیل را بکش خودشان هم یک‌بارمصرف‌اند، یا در جایگاهی بالاتر از محصولات فرهنگی مورداشاره‌شان می‌ایستند؟ آیا این فیلم‌ها حقیقتاً عمیق‌اند یا صرفاً ژست‌های سطحی تودرتویی‌اند که، با چشمکی زیرکانه، توهّم ژرفای نظری ایجاد می‌کنند؟ آیا تارانتینو فلسفه‌ای دارد؟ آیا تاکنون فلسفه خوانده است؟

فیلم‌های کوئنتین تارانتینو سرشار از تأمّلات فلسفی‌اند و پرسش‌هایی دربارۀ عدالت و اخلاق، خشونت و پرخاش‌گری، چیستی علّیت و جریان سیّال زمان پیش می‌کشند. در کتاب کوئنتین تارانتینو و فلسفه، نویسندگان هیچ موضوعی را تابو فرض نکرده‌اند: از تأمّلاتی زیبایی‌شناسانه دربارۀ استفاده از خون‌پاشی در بیل را بکش گرفته تا معمّاهای زبانی در بحث وینسنت و جولز دربارۀ بیگ‌مک‌های فرانسوی در داستان عامّه‌پسند. آیا عروس در بیل را بکش، با اینکه انگیزه‌ای جز انتقام‌گیری ندارد، یک قهرمان محسوب می‌شود؟ وقتی تارانتینو بین زمان‌های حال و گذشته و آینده پرش می‌کند، چگونه موفّق به خلق داستانی منجسم می‌شود؟ نویسندگان این کتاب به این موضوعات و بسیاری موضوعات هیجان‌انگیز دیگر پرداخته‌اند.

کتاب
سال نشر 1398
قطع رقعی
تعداد صفحات 263 صفحه
نوع جلد شومیز
نویسنده/ نویسندگان ریچارد گرین وکی و سلیم محمد
مترجم یاسر پور اسماعیل
ناشر نشر لگا
موضوع فلسفه در سینما

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها