کتاب افسانه های تبای اثر سوفوکلس با ترجمه شاهرخ مکسوب سه نمایشنامه ای است که توسط نشر خوارزمی روانه بازار شده است.

نمایشنامه های ادیپوس شهریار، ادیپوس در کلنوس و آنتیگنه پیش از این به نام های ادیپ شهریار، ادیپ در کلنوس و آنتیگن جداگانه به چاپ رسیده اند. این سه نمایشنامه بر اساس اسطورۀ دودمان لابداسیدها نوشته شده و دوره ای از سرگذشت افسانه ای خاندانی شاهی شهر تبای را می نمایانند.
موضوع هر سه نمایشنامه به هم پیوسته و مراحلی از پایان سرنوشت یک خانواده است. از همین رو این بار هر سه نمایشنامه در یک مجلد و به نام افسانه های تبای در این کتاب به چاپ رسیده اند. نمایشنامه های کلاسیک یونان و روم در تاریخ تئاتر و ادبیات نمایشی از جایگاه ویژه و مهمی برخوردارند و پرداختن به آنها و تحلیل و بررسی شان بر رهپویان هنر نمایش واجب است.

کتاب شامل 3 نمایشنامه ادیپوس شهریار ، ادیپوس در کلنوس و آنتگینه می باشد . اول کتاب هم یک مقدمه قشنگ از اقای مسکوب هست که البته به نظر من بهتره بعد از خوندن نمایشنامه ها برید سراغش . برداشت و شفاف سازی قشنگی بر روی مفهوم کتاب است .
 کادموس به فرمان آپولون شهر تبای را بنا می کند و بنا بر فرمان حامی خود ، آتنه ، اژدهایی که فرزند آرس است را می کشد اما نفرین خدایان شامل حال  او و خاندانش می شود . در حقیقت او بنا به فرمان یک خدا ، فرزند خدایی دیگر را می کشد اما باید هم خودش و هم تمام دودمانش تاوان پس دهند همانگونه که تمام دودمان آدم و حوا به کفاره گناه آن دو محکوم شدند . ادیپوس یکی از مردان این خاندان نفرین شده است .
تقدیر ادیپوس کشتن پدر و هم بستری با مادر است او سعی می کند از تقدیر خدایان بگریزد و این موضوع نمایشنامه اول است
در نمایشنامه دوم شاهد لحظات پایانی زندگی ادیپوس هستیم و نمایشنامه سوم شرح زندگی انتیگنه دختر محبوب ادیپوس است که سعی در با حرمت نگه داشتن جسد برادر خود دارد و از این طریق پادشاه و نامزد او او نیز وارد تراژدی می شوند .
شاهد آدمهایی هستیم که گناهکارند اما نه آنکه خیال گناه داشته باشند بلکه در چنگال تقدیر اسیرند و تنها وسیله ای هستند برای انجام سرنوشت.


برشی از کتاب:
هایمن: کسانی هستند که گمان می برند تنها هوشیاران، تنها سخنوران و تنها خردمندانند، بازشان می کنند، تهی هستند. خردمند ننگ ندارد از دیگران بیاموزد و خطایش را دریابد. لجاج از ابلهی است نه خردمندی. از درخت ها بیاموز، آنگاه که با جنبش طوفان هماهنگ گردند نازکت ترین شاخساری به جا می ماند، ولی آنگاه که در برابر باد گردن افرازند از ریشه برکنده اند. هرگز دیده ای که دریانوردی کاردان باد را بشنود و بادبان را همچنان سخت بگذارد؟ و اگر چنین کند به زودی باید کشتی باژگونه در آب براند.

 

کتاب
قطع رقعی
تعداد صفحات 376 صفحه
نوع جلد سخت
نویسنده/ نویسندگان سوفوکلس
مترجم شاهرخ مکسوب
ناشر خوارزمی
شابک 9789644870323
موضوع نمایشنامه

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها