شاهنامه اثر جاودانی حماسه سرای بزرگ ایران حکیم ابوالقاسم فردوسی است. فردوسی در سال سیصد و بیست و نه یا سیصد و سی هجری قمری در روستایی از روستاهای توس به نام باژ به دنیا آمد و در همان جا در سال چهارصد و شانزده چشم از جهان فروبست.

درباره چگونگی آغاز و انجام کار شاهنامه آگاهی اندکی در دست است اما این اندازه می دانیم که در حدود سال 1370 به سن چهل یا چهل و یک سالگی به تشویق یکی از دوستان خود بر آن شد که کار ناتمام دقیقی شاعر معروف دوره سامانیان را به پایان رساند و داستان های کهن پارسی را به نظم درآورد.

شاهنامه دارای نزدیک به 60000 بیت و یکی از عظیم ترین و مطرح ترین سروده های حماسی جهان است. شاهنامه دست آورد نزدیک به سی سال رنج و تلاش خستگی ناپذیر فردوسی این سخن سرای بزرگ ایرانی است.  موضوع اصلی این شاهکار ادبی ، قهرمانان، افسانه ها و تاریخ ایران از شروع حمله اعراب به ایران در قرن هفتم است که چهار سلسله پادشاهی بیشدادیان، کیانیان، اشکانیان و ساسانیان را در بر می گیرد و به سه قسمت اسطوره ای (از روزگار کیومرث تا پادشاهی فریدون)، پهلوانی (از خیزش کاوه آهنگر تا مرگ رستم)، و تاریخی ( از پادشاهی بهمن و پیدایش اسکندر تا گشایش ایران به دست اعراب) بخش بندی می شود.

در زمانی که در ایران زبان اصلی دانش و ادبیات عربی بود، فردوسی با سرودن شاهنامه زبان پارسی را بار دیگر زنده و پایدار نمود. شاهنامه بزرگ ترین کتاب به زبان فارسیست که در سرتاسر جهان مورد توجه قرار گرفته است و به همه زبان های زنده جهان ترجمه شده است.

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها