به طور کلی نشست خاك در اثر بار را می توان به سه مقوله کلی تقسیم کرد:
 
1. نشست آنی ( یا نشست الاستیک) که در اثر تغییر شکل الاستیک خاك خشک و خاك هاي مرطوب و اشباع بدون تغییر میزان رطوبت ایجاد می شود. محاسبات
نشست آنی معمولاً بر اساس معادلات حاصل از نظریه الاستیسیته است.
 
2-  نشست تحکیمی اولیه که در اثر تغییر حجم خاك هاي چسبنده اشباع به دلیل خروج آب از درون فضاهاي خالی ایجاد می شود.
 
3- نشست تحکیمی ثانویه که در خاك هاي چسبنده اشباع مشاهده می شود و در اثر تغییر خاصیت خمیري ساختار خاك ایجاد می شود. این شکل دیگري از تراکم است که در تنش مؤثر ثابت روي می دهد.
 
در این فصل اصول اساسی تخمین نشست هاي آنی و تحکیمی لایه هاي خاك تحت تأثیر بارهاي زنده شرح داده می شود.
زمانی که لایه خاك اشباع تحت تأثیر افزایش تنش قرار می گیرد، فشار آب منفذي ناگهان افزایش می یابد. در خاك هاي ماسه اي با نفوذپذیري بالا، زهکشی ناشی از افزایش فشار آب منفذي کاملاً آنی است، زهکشی آب منفذي با کاهش حجم توده خاك همراه است که خود به نشست منجر می گردد. به دلیل زهکشی سریع آب منفذي در خاك هاي ماسه اي ، نشست آنی و تحکیمی هم زمان رخ می دهد.
زمانی که لایه رس تراکم پذیر اشباع تحت تأثیر افزایش تنش قرار می گیرد، نشست آنی بلافاصله انجام می شود. از آنجا که ضریب نفوذپذیري رس بسیار کم تر از ماسه است، افزایش فشار آب منفذي ناشی از بارگذاري به صورت تدریجی در طی زمان طولانی مستهلک می شود. بنابراین تغییر حجم مربوطه خاك رس (یعنی تحکیم) تا مدت زمان طولانی پس از نشست آنی ادامه می یابد. نشست ناشی از تحکیم در خاك رس چندین برابر بزرگتر از نشست آنی است.
این یک فایل power point می باشد
کتاب
نوع فایل power point
تعداد صفحات 69 صفحه

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها