کتاب دانشنامه معاصر قرآن کریم به سرپرست علمي و سرويراستار: دكتر سيدسلمان صفوي و آكادمي مطالعات ايراني لندن توسط نشر سلمان آزاده در 1216 صفحه چاپ شده است.

در «دانشنامه معاصر قرآن کریم»، ابعاد معنوی، اخلاقی، متافیزیکی، اعتقادی، اجتماعی، هنری، سیاسی و اقتصادی تعالیم کلام الله مجید با زبانی روان با تکیه بر مهمترین منابع تفسیری  جهان اسلام بیان شده است.
پیام های اصلی همه صد و چهارده سوره قرآن و اکثر تفاسیر مهم شیعه و سنی، عرفانی، فلسفی، روایی و ادبی از قرن دوم تا امروز، اعلام قرآن، احکام قرآن، آیه های نامدار، علوم قرآنی، کلمات کلیدی (مانند توحید، عدل، صراط مستقیم، اخلاق، ذکر، نیکی، تعاون، تساهل، حیاط طیبه) و اسمای الحسنی معرفی شده است
نسبت قرآن با فلسفه، عرفان، اخلاق،علم، فقه، کلام، معماری، خوشتویسی و ادبیات فارسی نظیر شاهنامه فردوسی، آثار حکیم سنایی، عطار نیشابوری، مولوی، ناصر خسرو، نظامی گنجوی، سعدی، حافظ، شیخ صفی الدین اردبیلی، شاه نعمت الله ولی ، فخرالدین عراقی، اقبال لاهوری، و شعر معاصر فارسی تبیین شده است.

نسبت قرآن با برخی مفاهیم و اصطلاحات معاصر مانند آزادی، حقوق بشر، الیناسیون، فلسفه سیاسی، رسانه، نمایش معرفی شده است.
این دانشنامه دارای ۷۱۹ مدخل، یک میلیون کلمه و۱٢٢٠صفحه قطع رحلی است. بیشتر مقالات مداخل بین ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ کلمه است. این دانشنامه قرآنی با نگاه تقریب مذاهبی تدوین شده است.

ویژگی این تحقیق نسبت به تحقیقات مشابه در غرب و ایران آن است که این دانشنامه به روش کوئیک رفرنس با رویکرد تاریخی و با توجه به نیازهای فکری انسان معاصر ، تقریب مذاهب اسلامی و دوره جهانی شدن  با ارجاع به متون معتبر کلاسیک و معاصر تدوین شده است.

اکثر نویسندگان این دانشنامه از محققان حوزه معارف قرآن و علوم مضاف قرآنی وَ مسلمان هستند و علاوه بر تخصص، به قرآن حکیم دلبستگی وثیق دارند. برخی از این محققان در حوزه علمیه قم، دانشگاههای ایران و برخی در دانشگاههای بریتانیا تحصیل کرده ­اند.

کتاب
سال نشر 1397
قطع رحلی
تعداد صفحات 1216 صفحه
نوع جلد سخت
نویسنده/ نویسندگان دکتر سید سلمان صفوی
ناشر نشر سلمان آزاده
شابک 978-600-5357-40-0

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها