کتاب روش شناخت شناخت اثر ادگار مورن است که علی اسدی آن را به فارسی ترجمه کرده و توسط نشر سروش در 326 صفحه به چاپ رسیده است

به طور خود به خود، روح انسان تفاوت میان ادراک، خاطره، خیال و رویا را تشخیص می دهد، ولی ماهیت تصویر ذهنی آن را انکار می کند. انسان با منعکس کردن تصویر ذهنی خود به واقعیت بلاواسطه، برای تصویر ذهنی منزلتی واقعی در زمان حال قائل است، هرچند خاطره با پرتاب به گذشته به صورت وهم درمی آید؛ خاطره به تدریج محو می شود، ولی تحریک کورتکس به وسیله الکترود نشان می دهد که خاطره ها می توانند دوباره با همان دقت و تازگی ادراک در ذهن زنده شوند. سرانجام، خیالات همانند یادآوری خاطره از ادراک جدا شده و به جهانی که تخیلی است هدایت می شوند.
 
اگر روح انسان میان تصاویر ذهنی خود فرق می گذارد، به خاطر آن است که مغز روی آنها به طور متفاوت عمل می کند. آنچه ادراک را از رویا متفاوت می کند، تنها تشخیص عینی جهان خارج به وسیله دستگاه عصبی-مغزی نیست، بلکه کنترل سازمان دهنده تظارات بیرونی به وسیله همین دستگاه هم هست. این دستگاه بر آنها چارچوبهای دقیق مکان و زمان را تحمیل می کند، و آنها را مشمول اصل اینهمانی و عینیت می کند، که خصلت آن پایداری است، و از این طریق انسجام و ثبات خاص ادراک را تدارک می بیند.
کتاب
قطع رقعی
تعداد صفحات 326 صفحه
نوع جلد شومیز
نویسنده/ نویسندگان ادگار مورن
مترجم علی اسدی
ناشر سروش

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها