کتاب گفتمان‏ هویت و مشروعیت اثر مجید خسروی نیک با ترجمه نیلوفر آقا ابراهیمی توسط نشر لوگوس منتشر شده است.

این کتاب مبتنی بر رساله دکتری مجید خسروی نیک در دانشگاه لنکستر انگلیس است و به بررسی مناقشات هسته ای بین ایران و غرب و بازنمایی آن در مطبوعات ایران و بریتانیا می پردازد.

«گفتمان، هویت و مشروعیت» یکی از جدی‌ترین پژوهشهای دانشگاهی است که تاکنون درباره مناقشات هسته ای ایران صورت گرفته است و در این راستا تحلیل زبانشنانختی و سیاسی-اجتماعی گسترده‌ای را برای برسی «هویت ملی» در گزارش‌های مطبوعاتی روزنامه از ایران و دو روزنامه از بریتانیا داده است.

به گفته پروفسور تون وندایک، «مجید خسروی نیک دانش سیاسی ـ اجتماعی و تاریخی مربوط به پیشینه برنامه‌ی اتمی ایران و رسانه‌های ایران و بریتانیا را با تسلط نظری‌اش بر مطالعات انتقادی گفتمان و تحلیل انتقادی و نظاممند ساختارهای گفتمان خبری به هم آمیخته، تحلیلی بی نظیر و مقایسه‌ای در کتاب‌اش ارائه می‌دهد.»

پروفسور دیوید مچین، استاد دانشگاه اوربرو سوئد، نیز معتقد است: «این دقیقا همان شیوه‌ای است که تحلیل انتقادی گفتمان باید صورت گیرد: تحلیلی انتقادی، دقیق و ماهرانه که در کنار تبحری عالمانه نسبت به بافت سیاسی-اجتماعی خاص و مربوطه قرار گرفته است.»

این کتاب از چند جهت برای مخاطبان ایرانی اهمیت دارد: یک، «گفتمان، هویت، مشروعیت» نگاه موشکافانه ای تاریخ مناقشات هسته ای و روند آن در دوره معاصر دارد. کتاب همچنین در راستای بررسی بازنمایی این مناقشات با محور هویت، به مطالعه بازنمایی مناقشات هسته ای در مطبوعات می پردازد و لذا مقایسه دقیقی بین وضعیت روزنامه نگاری در ایران و بریتانیا انجام داده است. مهمتر از همه آنکه این کتاب زیر نظر پروفسور روث وداک نوشته شده است و نمونه بسیار خوبی است از شیوه به کارگیری روش تحقیق گفتمانی-تاریخی.

کتاب
سال نشر 1397
قطع رقعی
تعداد صفحات 366 صفحه
نوع جلد شومیز
نویسنده/ نویسندگان مجید خسروی نیک
مترجم نیلوفر آقا ابراهیمی
ناشر لوگوس
موضوع ملی گرایی و علوم سیاسی

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها