کتاب ایرانیان از نگاه آمریکاییان اثر علیرضا ساعتچیان

ناشر: پارسه

نویسنده کتاب : علیرضا ساعتچیان

کد محصول: تاریخ

موجودی: تموم کردیم اما میاریمش

قیمت: 99,000تومان

کتاب ایرانیان از نگاه آمریکاییان -  ايران عهد قاجار در روزنامه هاي آمريكايي اثر علیرضا ساعتچیان در 216 صفحه توسط نشر پارسه روانه بازار کتاب شده است.

آمریکا از دیرباز برای بسیاری از ایرانیان نشانه‌ای از دنیای جدید بوده و هر دو ملت نه در چهل سال گذشته بلکه از مدت‌های پیش و در زمان حکمرانی شاهان قاجار، نسبت به اخبار و مطالب همدیگر واکنش نشان می‌دادند.

اگر شاه عباس صفوی برای مقابله با پرتغالی‌ها و عثمانی‌‌ها، دست اتحاد به سوی بریتانیی‌ها دراز کرد و فتحعلی‌شاه قاجار برای مقابله با روس‌ها، فرانسوی‌ها را نیروی سوم می‌دانست، اما میرزا تقی‌خان امیرکبیر، صدراعظم اصلاحگر ناصرالدین شاه، آمریکا را در این قامت می‌دید.
دوره صدارت امیرکبیر چندان کوتاه بود که نتوانست آمریکا را به عنوان نیروی سوم در مقابله با روس و انگلیس وارد عرصه سیاست خارجی ایران کند. اگر امیر در حمام فین کاشان به تیغ استبداد از پای درآمد، رئیس‌جمهور همعصر او، آبراهام لینکلن، هم به گلوله یک نژادپرست به قتل رسید. گرچه امیر نتوانست پای آمریکایی‌ها را به عرصه سیاست خارجی ایران باز کند، اما در همان دوره ناصری روابط دو کشور برقرار شد.

کتاب «ایرانیان از نگاه آمریکاییان» شامل گزیده‌هایی از جراید ایالات متحده در فاصله زمانی ۱۸۴۸ تا ۱۹۲۶ است که ریز یا درشت به ایران پرداخته و رویدادهای مرتبط با آن را مخابره و تفسیر کرده‌اند. 
بخشی از این نگاه حاصل گفته‌های ایرانیانی است که به آمریکا سفر کرده‌ یا در آنجا مقیم شده بودند. این افراد از رده رجال یا طبقات بالای اجتماع بوده و تمامی جامعه ایران را نمایندگی نمی‌کرده‌اند. با همه این احوال آنچه از گفته‌های این افراد برداشت می‌شود،‌ این است که ایران به آمریکا همچون یک فرصت می‌نگریسته است؛ فرصت رها شدن از نظام قدیم بین‌الملل در حوزه‌های سیاست، اقتصاد و فرهنگ.

البته این نگاه بخشی از آمریکاییانی است که از رسانۀ مطبوعات برای رساندن سخن و پیام‌شان بهره می‌‏بردند، ورنه سفرنامه‌نویسان آمریکایی با نگاه جزئی‌تر و گاه با توصیف بیشتر به جامعۀ ایران نگریسته‌اند. نگاه روزنامه‌نگاران اما بیشتر آمیخته با سیاست و همراه با تحلیل است. این کتاب تصویری از نگاه آمریکایی به جامعۀ ایرانی است؛ تصویری که قطعات گوناگون و گاه نامتوازن از روزنامه‌ها و مجلات مختلف آمریکایی دارد. این قطعات اما در کنار هم و با چینشی تاریخی، روایتی جالب از گذشتۀ روابط ایران و آمریکا دارند.

کتاب
سال نشر 1398
قطع رقعی
تعداد صفحات 216 صفحه
نوع جلد شومیز
نویسنده/ نویسندگان علیرضا ساعتچیان
ناشر نشر پارسه
شابک 9786002533241
موضوع ايران عهد قاجار در روزنامه هاي آمريكايي

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها