کتاب اضطراب جایگاه اجتماعی اثر آلن دوباتن با ترجمه مريم تقديسی در 237 صفحه توسط نشر ققنوس چاپ شده است.

در معرفی این کتاب آمده است:  «یکی از دغدغه‌های همه ما این است که دیگران چه نظری درباره‌مان دارند. همه ما خواستار موفقیتیم و از شکست می‌ترسیم. همه ما کم و بیش، و غالباً در خفا، درباره جایگاه اجتماعی‌مان اضطراب داریم.

آلن دوباتن، برای نخستین‌بار، به این وضعیت شایع نامی داده است و در کتاب خود سرچشمه‌های آن و راه‌های ممکن مقابله با آن را بررسی کرده است. او به قلمرو تاریخ، فلسفه، اقتصاد، هنر و سیاست سفر می‌کند تا ببیند متفکران بزرگ با چه شیوه‌های بدیعی بر این اضطراب غلبه کرده‌اند. حاصل کار او کتابی است که نه فقط سرگرم کننده و تأمل برانگیز است، بلکه رنگی از نبوغ و حکمت دارد، و می‌تواند در حل این مشکل به انسان امروز کمک کند. اضطراب جایگاه اجتماعی هم تشریح یکی از دردهای انسان مدرن است و هم پیشنهاد راه‌هایی برای درمان این درد.»

بخش اول کتاب، دربرگیرنده ۵ فصل «بی‌عشقی»، «افاده»، «توقعات»، «شایسته‌سالاری» و «وابستگی» است. بخش دوم هم ۵ فصل را با این‌عناوین شامل می‌شود: «فلسفه»، «هنر»، «سیاست»، «دین» و «بوهمیا».

دوباتن در این‌کتاب، برای اولین‌بار به یک‌وضعیت شایع بین آدم‌ها، نام داده و در این‌کتابش، سرچشمه‌ها و راه‌های ممکن مقابله با آن را بررسی کرده است. این‌وضعیت شایع همان دغدغه‌ای است که آدم‌ها درباره نظر دیگران درباره خودشان دارند؛ همه خواستار موفقیت هستند و از شکست می‌ترسند. یعنی عموم آدم‌ها غالبا در تنهایی، درباره جایگاه اجتماعی‌شان اضطراب دارند. آلن‌ دوباتن بررسی این‌دغدغه را با استفاده از فلسفه، تاریخ، هنر، اقتصاد، مسائل سیاسی و ... انجام داده است.

در قسمتی از این‌کتاب می‌خوانیم:
دوئل نماد ناتوانی بنیادین در پذیرش این موضوع است که جایگاهمان تنها به خودمان مربوط است و ما آن را تعیین می‌کنیم و براساس قضاوت‌های متغیر مخاطبانمان آن را تغییر نمی‌دهیم. برای کسی که دوئل می‌کند آنچه دیگران درباره او می‌اندیشند تنها عامل تعیین‌کننده نظر او درباره خودش است. اگر او در نظر اطرافیان فردی شرور یا غیرمحترم، ترسو یا شکست‌خورده، احمق یا ضعیف باشد، دیگر از نظر خودش نیز فرد مقبولی نخواهد بود. تصور او از خودش چنان به دیدگاه دیگران درباره او وابسته است که مرگ با یک گلوله یا به ضرب شمشیر را به باقی ماندن عقاید نامطلوبی که در موردش در ذهن دیگران وجود دارد ترجیح می‌دهد.

کتاب
سال نشر 1398
قطع رقعی
تعداد صفحات 237 صفحه
نوع جلد شومیز
نویسنده/ نویسندگان آلن دوباتن
مترجم مريم تقديسی
ناشر نشر ققنوس
شابک 978-600-278-463-6

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها