کتاب اضطراب منزلت اثر آلن دو باتن با ترجمه زهرا باختري توسط نشر چترنگ روانه بازار شده است.

دو باتن در این کتاب تلاش فراوان برای دستیابی به منزلت اجتماعی را بررسی می‌کند؛ جستجویی که بیش از آسایش مادی، با عشق سروکار دارد. او به اضطرابی جهان‌شمول می‌پردازد که به ندرت آشکارا از آن صحبت می‌شود: نگرانی از اینکه دیگران درباره ما چه فکری می‌کنند، آیا بر اساس قضاوت آنها، ما فردی موفق هستیم یا شکست خورده، برنده‌ایم یا بازنده.

نویسنده کتاب «سیر عشق»، برای اثبات نظریه‌اش از تاریخ غرب و اندیشه‌های سنت آگوستین تا ماکیاولی و آنتونی رابینز بهره می‌گیرد. دو باتن هنگامی که از فضایل مردم‌گریزی هوشمندانه، ارزش هنر، یا چرخاندن لابستر کنار ساحل صحبت می‌کند، نه‌تنها اوقات سرگرم‌کننده‌ای را فراهم می‌آورد، بلکه بسیار مفید و ضروری است.
دو باتن در این کتاب، راهکارهای هوشمندانه‌ای را که افراد برای سرکوبی نگرانی‌هایشان در مسیر جستجوی خوشبختی پیش گرفته‌اند، مطرح می‌کند. در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

«اگر از فکر شکست مضطرب می‌شویم، به این دلیل است که موفقیت، تنها محرک واقعی جهان است تا حُسن نیتش را به ما ارزانی کند. پیوند خانوادگی، دوستی و یا جذابیت، شاید گاهی محرک‌های مادی را غیرضروری جلوه دهند، ولی فقط یک مثبت‌اندیش بی‌عقل می‌تواند برای تامین همیشگی نیازهایش بر این عوامل تکیه کند. انسان‌ها بدون اینکه دلایل قوی برای لبخند زدن داشته باشند، به ندرت لبخند می‌زنند».

این کتاب هرچقدر که پرفروش بوده، به همان اندازه با انتقادهای تندی مواجه شده است. آلن دو باتن درباره‌ی این نقدها این‌طور می‌گوید: حتی اگر زد و نویسنده‌ی پرفروش‌ترین کتاب‌ها هم شدید، فروتن باشید. شاید فلسفه نتواند بر همه‌ی انسان‌های کوته‌فکری که وسواس منزلت دارند، اثر بگذارد؛ اما برای آن‌هایی که برای کتاب زمان کافی می‌گذارند و به‌دقت آن را می‌خوانند، کتاب همراه خوبی خواهد بود تا اضطراب منزلت را از خود دور کنند.

کتاب
سال نشر 1397
قطع رقعی
تعداد صفحات 238 صفحه
نوع جلد شومیز
نویسنده/ نویسندگان آلن دو باتن
مترجم زهرا باختري
ناشر نشر چترنگ

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها