کتاب اخلاق بازجویی اثر مایکل اسکرکر با ترجمه افشین خاکباز توس نشر نو با موضوع بازجویی های پلیس منتشر شده است.

در توضیحات پشت جلد کتاب آمده است:

یکی از ادعاهای اخلاقی اصلی که اندیشمندان تکلیف‌گرا مطرح می‌کنند این است که انسانها خودفرمانند. این بدان معناست که در شرایط برابر، انسانها باید در برخی از حوزه‌های اندیشه و عمل از خودفرمانی برخوردار باشند. کردارها یا استحقاق انسانها برای خودفرمانی در این حوزه‌های اندیشه و عمل حقوق نام دارند. این حقوق به دارندگان خود اجازه می‌دهند تا در این حوزه‌ها بدون دخالت دیگران از آزادی اندیشه و عمل به دلخواه خویش برخوردار باشند. حقوق اخلاقی حقوق متعارف یا حقوقی نیست که نهادی همچون حکومت به کسی اعطا کند، بلکه بخشی از حقوق طبیعی انسان است. همۀ انسانها، صرف‌نظراز تابعیت، جنسیت، دین، طبقه، یا حرفۀ خویش از این حقوق برخوردارند. حقوق اخلاقی با تصدیق متقابل این حقوق توسط دیگران تقویت می‌شوند ولی حقوق سیاسی حقوقی هستند که حکومت با محدود ساختن قدرت خویش و وعدۀ محدود ساختن قدرت ساکنانش در ارتباط با یکدیگر به صورت متعارف به رسمیت شناخته است. در موارد بسیار حقوق سیاسی با حقوق اخلاقی همپوشانی دارد.

گروهی با قراردادن امنیتِ ملّی و اجتماعی در صدر اولویت‌های حکومت، توسل به هر شیوه‌ای -حتی توسل به درجات مختلف خشونت- را برای دستیابی به اطلاعات حساس روا می‌دارند. برخی دیگر حوزهٔ عملِ بازجویان را به قانون و اصولِ اخلاقی محدود می‌کنند و بر این باورند که حتی در دشوارترین شرایط نیز عملِ بازجویان باید در چارچوب قانون باشد. مدافعان هر یک از این دو دیدگاه اندیشه‌های خود را بر اساس فرضیاتی دربارهٔ حقوق و وظایف متقابل فرد و جامعه بنا کرده‌اند.
مایکل اسکرکر در این کتاب به جنبه‌های مختلف این مسئلهٔ بحث‌انگیز می‌پردازد و آن را از چشم فیلسوفان و حقوق‌دانان می‌نگرد. او می‌کوشد با ارائهٔ مثال‌هایی از پرونده‌های واقعی مسائلی همچون حقِ برخورداری از حریم خصوصی و حقِ سکوت در برابر پرسش‌های بازجو، حقوق متهمان و محکومان، حقوق افراد مشکوک به فعالیت‌های تروریستی و جاسوسی، حقوق زندانیان جنگی و اسرا، ریشه‌های تاریخی شکنجه و تردیدهایی که دربارهٔ میزان کارآیی بازجویی‌های خشونت‌آمیز وجود دارد، و مواردی از این دست را بررسی کند.

کتاب
سال نشر 1397
قطع رقعی
تعداد صفحات 410 صفحه
نوع جلد سخت
نویسنده/ نویسندگان مایکل اسکرکر
مترجم افشین خاکباز
ناشر نشر نو
شابک 978-600-490-014-0
موضوع بازجویی پلیس

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها