کتاب برادران کارامازوف اثر فیودور داستایفسکی رمان مطرح خارجی با ترجمه احد علیقلیان توسط نشر مرکز روانه بازار کتاب شده است.

برادران کارامازوف آخرین رمان فئودور داستایوسکی است که دو سال از وقتش را برای نوشتن و کامل کردن آن گرفت. رمان ابتدا در مجله «پیام روسیه» و به صورت متوالی در فاصله سال های ۱۸۷۹ تا ۱۸۸۰ به چاپ رسید و در کمتر از چهار ماه بعد از اتمام آن، داستایوسکی درگذشت.
برادران کارامازوف اغلب به عنوان یکی از پیچیده ترین رمان های جهان شناخته می شود. در این داستان که سرگذشت چهار برادر از خانواده کارامازوف ها را نشان می دهد، داستایوسکی به جنبه های مختلفی از زندگی پرداخته است، مسائل متفاوتی از نظر اهمیت را بررسی کرده و البته به خوبی از پس انجام این کار برآمده است. حجم زیاد این کتاب این اجازه را به او داده است که با صبر و تامل همه دغدغه های خود را در آن مطرح نماید.
کتاب برادران کارامازوف برای تصاویر دقیق از آداب و رسوم و جزئیات مباحث زمان خودش، معمولا به عنوان یک اثر واقع گرایانه شناخته می شود. با وجود اینکه  مرگ پدر خانواده کارامازوف تعلیق داستان را افزایش می دهد و حتی آن را به یک رمان پلیسی تبدیل می کند، اما طرح اصلی کتاب در مورد سوالات فلسفی سنگینی مانند وجود خدا، اراده بشریت و سرنوشت انسان هاست. برادران کارامازوف انعکاس دهنده دین، به خصوص ارتدوکس روسیه است. نه تنها به عنوان یک اخلاق و منش فردی بلکه به عنوان نیرویی  در تاریخ بشری. برادران کارامازوف تصویری کلی از گناه و وجدان ترسیم می کند.

در همان ابتدای کار و با خواندن اولین جملات داستان، خواننده متوجه می‌شود که این رمان با دیگر رمان‌های داستایفسکی متفاوت است. نویسنده در ابتدای داستان موضوع مهمی را بیان می‌کند و این موضوع مهم، مرگ اسرارآمیز و دلخراش زمیندار مشهور فیودور پاولویچ کارامازوف است. فردی که این رمان درباره او و پسرانش است. فردی که از گونه‌ی آدم‌های عجیب روزگار است، از گونه‌ای که فراوان به آن‌ها برخورد می‌کنیم. اما قبل از این اتفاق مهم روای داستان یک مقدمه آورده است.

در مقدمه‌ای که روای داستان آورده است و اتفاقا خودش آن را زاید می‌داند، او قهرمان رمان را آلکسی فیودورویچ کارامازوف معرفی می‌کند. آلکسی یا آلیوشا سومین پسر فیودور پاولویچ است که راوی اعتقاد دارد به هیچ وجه مرد بزرگی نیست اما با این حال او را قهرمان داستان می‌داند. همین موضوع ذهن خواننده را درگیر می‌کند و خواننده درنهایت باید به این سوال پاسخ دهد که چرا آلکسی فیودورویچ قهرمان این رمان است.

فیودور پاولویچ دو بار ازدواج کرده است و سه پسر دارد. بزرگ‌ترین پسرش یعنی دمیتری فیودورویچ از زن اولش است و دو پسر دیگر یعنی ایوان و آلیوشا از زن دومش هستند. در فصل‌های اول رمان داستان این خانواده کوچک نازنین بیان می‌شود و سرگذشت این دو ازدواج و سرگذشت هر کدام از پسرها روایت می‌شود.

کتاب
قطع وزیری
تعداد صفحات 854 صفحه
نوع جلد شومیز
نویسنده/ نویسندگان فیودور داستایفسکی
مترجم احد علیقلیان
ناشر مرکز
شابک 9789642132423
موضوع رمان مطرح خارجی

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها