کتاب به چه فکر می کنیم وقتی به فوتبال فکر می کنیم

ناشر: ققنوس

نویسنده کتاب : سایمون کریچلی

کد محصول: فلسفه

موجودی: تموم کردیم اما میاریمش

قیمت: 18,000تومان

کتاب به چه فکر می کنیم وقتی به فوتبال فکر می کنیم اثر سایمون کریچلی ترجمه سیاوش آقازاده مسرور توسط نشر ققنوس منتشر شده است.

سایمون کریچلی نویسنده و فیلسوف معاصر انگلیسی است. او در سال ۱۹۶۰ متولد شده و تا به حال عناوین مختلفی از کتاب‌هایش در ایران ترجمه و چاپ شده‌اند. او درباره موضوعات و مسائل مختلف زندگی کتاب نوشته و آن‌ها را از دیدگاه فلسفی بررسی کرده است.
فوتبال درباره خیلی چیزهاست، چیزهای پیچیده، متناقض و متعارض بسیار: حافظه، تاریخ، مکان، طبقه اجتماعی، جنسیت با تمامی تنوع پُرمسئله‌اش، هویت خانوادگی، هویت قبیله‌ای، هویت ملی، ماهیت گروه‌ها، هم‌گروه بازیکنان و هم‌گروه طرفداران و ….

در این کتاب سایمون کریچلی با تکیه بر مطالعات حرفه‌ای‌اش در فلسفۀ قاره‌ای و مشاهدات و تجربیات شخصی‌اش از مربیان فوتبال، بازیکنان و طرفداران نشان می‌دهد که چرا فوتبال محبوب‌ترین ورزش این کرۀ خاکی است.
او تحت عنوان «سوسیالیسم»، فوتبال را به سیاست گره زده و به‌قول خود به «بوطیقای فوتبال» می‌پردازد. او می‌نویسد «آنچه در یک تیم سازمان‌یافته رخ می‌دهد، دیالکتیک بی‌وقفه‌ای است بین فعالیت جمعی و مشترک گروه و فعالیت‌های حمایت‌گرانه و تکمیلی بازیکنانی که وجودشان تنها به‌واسطۀ تیم معنی می‌یابد.»
عمق و گسترۀ دانش کریچلی شگفت‌آور است. روایت او را شخصیت‌هایی چون زین‌الدین زیدان، مارتین هایدگر فیلسوف و یورگن کلوپ مربی لیورپول پیش می‌برند.
تفکرات دقیق فلسفی کریچلی به خوانندگان کمک می‌کند که دوباره دربارۀ رابطه‌شان با فوتبال فکر کنند.


او در کتاب پیش رو، نسبت به فوتبال و حواشی آن رویکردی سیاسی‌اجتماعی دارد. این رویکرد را می‌توان در همان ابتدا و مقدمه کتاب هم مشاهده کرد: «گوشه‌کنایه‌های سیاسی در مورد برگزاری جام جهانی در روسیه، در این برهه تاریخی (پیش از برگزاری جام جهانی روسیه)، آن‌قدر واضح و پرشمار است که نیازی به شمردنشان نیست. و اگر بخواهیم تصویری از زمانه عجیب و غریبی که در آن به سر می‌بریم ارائه دهیم، شاید جام جهانی روسیه یک نمونه کامل باشد: فساد ساختاری کلان، هم سازمانی (فیفا) و هم دولتی (رژیم پوتین)، مه غلیظ و فراگیر پوپولیسم ملی اقتدارگرا، رفتارهای خشونت‌بار احتمالی از سوی طرفداران، فرهنگ سلبریتی‌پروری که مدام بین بازیکنان بزرگ شدت می‌گیرد، رنگ و لعاب پرزرق و برق و کورکننده حمایت مالی مشارکتی در همه‌جا، تبلیغات بی‌پایان برندهای بزرگ و بی‌شک، موسیقی رعب‌آور و شبه‌واگنری در استادیوم.»

کتاب
سال نشر 1398
قطع رقعی
تعداد صفحات 151 صفحه
نوع جلد شومیز
نویسنده/ نویسندگان سایمون کریچلی
مترجم سیاوش آقازاده مسرور
ناشر ققنوس
موضوع فلسفه فوتبال

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها