کتاب تاریخ جهان اثر فیلیپه فرناندس آرمستو با ترجمه شهربانو صارمي در 1006 صفحه توسط نشر ققنوس چاپ شده است.

 فیلیپه فرناندس آرمستر، استاد صاحب کرسی دانشگاه نوتردام هلند است. وی هم‌اکنون در شورای تحریریه تاریخ نقشه‌نگاری انتشارات دانشگاه شیکاگو، مطالعات تاریخ ماورای بحار در دانشگاه لیدن، مطالعات تطبیقی جامعه و تاریخ و همچنین سیاحت و ژورنال جهان مشغول به کار و پژوهش است.
او در نگارش این کتاب، 7 نظرگاه اصلی دارد: تاریخ روایت است. تاریخ جهانی است. تاریخ فراگیر است. تاریخ رشته ای مسئله برانگیز است. تاریخ بینه است. تاریخ زندگی را ارتقا می دهد. تاریخ به انتها نرسیده است.
کتاب مذکور، دو داستان در هم تنیده است؛ داستان تعامل انسان با طبیعت و داستان تعامل انسان ها با یکدیگر. داستان محیط محور درباره بشر است که خود را از بقیه طبیعت دور می کند و به دنبال رابطه ای است که توازنی میان بهره برداری سازنده و ویران کننده به وجود آورد. داستان فرهنگ محور درباره این است که چگونه فرهنگ های بشری به صورت دوجانبه تاثیرگذار شده اند و در عین حال متقابلا از یکدیگر متمایز شده اند. هر دو داستان هزارها سال ادامه داشته است.

در این کتاب زندگی و هنر تمامی انسان‌ها از هر فرهنگ و تمدنی از نخستین سکونت‌گاه‌ها تا پایان قرن بیستم درج شده است.

کتاب 30 فصل دارد که عناوین 10 فصل نخست آن به ترتیب عبارتند از «پس از یخبندان: مسکون شدن زمین»، «خروج از گل و لای: زراعت و گله‌داری پس از عصر یخبندان»، «دره‌های رودخانه‌ای بزرگ: تغییرات شتابان و دولت‌های در حال پیدایش»، «تمدن‌های متوالی: بلندپروازی و بی‌ثباتی»، «بازسازی جهان: بیداری‌ها، نوآوری‌های جدید و حدود آنها»، «مکتب‌های مهم»، «امپراتوری‌های بزرگ»، «جهان پس از امپراتوری‌ها: مشکلات امپراتوری‌ها در اوراسیا و آفریقا، حدود 200 تا 700 میلادی»، «ظهور ادیان جهانی: مسیحیت، اسلام و آیین بودا» و «بازسازی جهان: نوآوری و نوسازی مرزهای محیطی در اواخر هزاره اول».
عناوین فصول 11 تا 20 به ترتیب «مبارزه با انزوا: حدود 1000 تا 1200 میلادی»، «مرزهای صحرانشینان: دنیای اسلام، بیزانس و چین، حدود 1000 تا 1200 میلادی»، «جهانی که مغول‌ها ساختند»، «انتقام طبیعت: طاعون، سرما و مرزهای فاجعه در قرن چهاردهم»، «دنیاهای در حال توسعه: تجدید قوا در اواخر قرن چهاردهم و پانزدهم»، «جولانگاه امپراتوری‌ها: امپراتوری‌های جدید در قرن شانزدهم و هفدهم»، «انقلاب اکولوژیکی قرن شانزدهم و هفدهم»، «انقلاب‌های فکری: دین و علم در قرن شانزدهم و هفدهم»، «دولت‌ها و جوامع: تغییرات سیاسی و اجتماعی در قرن شانزدهم و هفدهم» و «انگیزه رشد: اقتصاد جهانی در قرن هجدهم».
عناوین فصل‌های 21 تا 30 به ترتیب عبارتند از «عصر تعامل جهانی: گسترش و برخورد امپراتوری‌ها در قرن هجدهم»، «مبادله روشنگری: اندیشه قرن هجدهم»، «جایگزین نیروی عضلانی: انقلاب انرژی»، «قالب اجتماعی: کار و جامعه در قرن نوزدهم»، «استیلای غرب در قرن نوزدهم: انتقال قدرت به غرب و ظهور استعمار جهانی»، «اوضاع در حال تغییر: تحولات سیاسی قرن نوزدهم»، «ذهنیت قرن بیستم: علم غربی و دنیا»، «نظم و بی‌نظمی در جهان: خط مشی سیاسی جهان در قرن بیستم»، «در پی مدینه فاضله: جامعه مدنی در قرن بیستم» و «زیست‌کره محصور: محیط زیست قرن بیستم».
 از جمله ویژگی‌های مهم این کتاب پرداختن به مسائل روز دنیا از جمله مقوله بحران محیط زیست است. همچنین نویسنده در طی فصل‌هایی به نقد تمدن غرب، به‌ویژه وجه استعماری آن پرداخته است.

کتاب
سال نشر 1398
قطع وزیری
تعداد صفحات 1006 صفحه
نوع جلد سخت
نویسنده/ نویسندگان فیلیپه فرناندس آرمستو
مترجم شهربانو صارمي
ناشر نشر ققنوس
شابک ١ -٠٦٢-٣٧٨-٦٠٠- ٩٧٨
موضوع تمدن جهان

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها