کتاب دولت و جامعه در دوره عثمانی دو جلدی قابدار

ناشر: کتاب مرجع

کد محصول: تاریخ

موجودی: تموم کردیم اما میاریمش

قیمت: 1,800,000تومان

کتاب دولت و جامعه در دوره عثمانی دو جلدی قابدار نوشته محمدعاكف آيدين و دیگران با ترجمه غلامعلي حداد عادل و سرويراستار متن اصلي اكمل الدين احسان اوغلو توسط نشر کتاب مرجع چاپ شده است.

 دورۀ دوجلدی «دولت و جامعه در دورۀ عثمانی»  به پیشنهاد دکتُر اکمل الدّین احسان اوغلو رئیس پیشین مرکز تحقیقات تاریخ و هُنر و فرهنگ اسلامی ایرسیکا و با پشتیبانی و پی­گیری دُکتر خالِد ارن رئیس کنونی آن زیرنظر دکتر غلامعلی حدادعادل مُدیرعامل بنیاددایرةالمعارف اسلامی به زبان فارسی ترجُمه شده و توسُّط کتاب مرجع به چاپ رسیده است. این کتاب که از جامعیّت و دقت نظر برخُوردار است می­ تواند به پژوهش­های مُحققان ایرانی دربارۀ دورۀ عثمانی مدد رساند.

رجمه این اثر به زبان‌های عربی (۱۹۹۹ م)، انگلیسی (۲۰۰۲ م)، بوسنیایی (۲۰۰۴ م)،مقدونیه‌ای (۲۰۰۵ م)، روسی (۲۰۰۶ م) و آلبانیایی (۲۰۰۹ م)بیانگر آن است که اهداف احسان‌اوغلو و همکارانش تا حدی تحقق پیدا کرده است و این کتاب توانسته است به مرجعی مهم در شناخت دولت عثمانی و ترکیه کنونی بدل شود.
این اثر که در بردارنده تاریخ ۶۰۰ ساله عثمانی از تأسیس امارت تا اعلام جمهوری است، شامل پژوهش های منحصر به فرد ۱۴ صاحب نظر سرآمد ترکیه در حوزه های اجتماعی: سیاسی، اداری، نظامی، حقوقی، اقتصادی و مالی فرهنگی: زبان، ادبیات، دین، اندیشه، دانش و آموزش تمدنی: معماری، خطاطی، تذهیب و موسیقی است.

جلد نخُست به بررسی تاریخ سازمان سیاسی و اداری و نظامی در هَر دو دورۀ کُهن و نُوین دُولتِ عثمانی هم­چنین ساختارهای حُقوقی و اجتماعی و اقتصادی آن می­ پردازد.

در بررسی تاریخ تجدُّد در ایران نقش و چایگاه امپراطوری عثمانی در دُو سدۀ اخیر و تأثیرپذیری روشنفکران ایرانی از آن اِنکارناپذیر است، چنانکه تأثیر استانبُول و قفقاز بر مشروطیت ایران نیز امری مسَلّم است، در مشروطیت، هر اندازه که استانبُول مُوردتوجه تجدُّدگرایان ایران بُود، عتبات عالیات نیز که بخش دیگری از قلمرُو عثمانی بُود، کانون توجّه مَردُم دیندار ایران و عالمان دین محسوب می­ شد.

جلد دُوم، فرهنگ و تمدُن این امپراطوری تأثیرگذار را در چهار بخش اصلی و دوازده بخش فرعی معرّفی می­ کند.

1.زبان وادبیات 2. دین و تفکُّر 3. نهادهای علمی و تربیتی و دَر مجمُوع مباحث مُرتَبط به دانش  4. تاریخ هُنر و معماری با مُطالعِه مُمتاز هنرهای خطاطی، تذهیب و موسیقی.

کتاب
تعداد جلد دو جلد
سال نشر 1397
قطع رحلی
تعداد صفحات 2060 صفحه
نوع جلد سخت
نویسنده/ نویسندگان محمدعاكف آيدين و دیگران
مترجم غلامعلي حداد عادل
ناشر نشر كتاب مرجع
سایر توضیحات سرويراستار متن اصلي اكمل الدين احسان اوغلو
موضوع تاریخ دوره عثمانی

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها