کتاب زندگی جای دیگریست اثر میلان کوندرا و ترجمه پانته آ مهاجر کنگرلو در 338 صفحه توسط نشر نو روانه بازار رمان شده است.

زندگی جای دیگری است ، در واقع یک رمان تحلیلی است. این اثر به زبان فیلسوفانه ای به رشته تحریر در آمده است. آغاز داستان با زن   ( مادر شاعر) شروع می شود که در فکر چگونه بسته شدن نطفه ی پسرش ( همان شاعر شخصیت داستان ) است. زن نماد آفرینش و زایش و تولد یک زندگی است. نطفه، در حقیقت آغاز پیدایش یک پدیده و اتفاقی انسانی ( که از اوج یک لذت) بوده است و خلقت مهم ترنی بخش جهان هستی و پر از شگفتی است.
از همان آغاز خواننده را با سوال کلیدی هستی و پیدایش روبه رو می کند و هر مخاطبی با آغاز داستان همین سوال را از خود می پرسد و هر کس در ذهنش جوابی برای خودش دارد. ی الااقل می کوشد تا پاسخی بیابد.حقیقتی که فرد هرگز قادر به گریختن از صحنه آمیزش و ریزش نطفه نخواهد بود. اما مکان بسته شدن نطفه ( آمیزش و سکس) در چه مکانی اتفاق افتاده است؟

در توضیحات پشت جلد کتاب آمده است:

رمان زندگی جای دیگری است حماسۀ طنزآمیزی است در وصف دوران جوانی که مفاهیمی همچون کودکی، جوانی، مادری و شاعری را به چالش می‌کشد. میلان کوندرا در این رمان، در قالب زندگی‌نامۀ شاعری جوان به بررسی یک فاجعه می‌پردازد: این‌که شعر چگونه به یاری نیروهای اهریمنی در اجتماع می‌آید و هنر بر ضد آزادی و بر ضد جوهر خود به کار گرفته می‌شود. یارومیل شاعری واقعی‌ است با شخصیتی مضحک و حساس، هراس‌انگیز و البته به‌کلی بی‌گناه. او را مادرش شاعر بارآورده و هم او تا بستر عشق و مرگ همراهی‌اش می‌کند. یارومیل شاعری بزرگ است که در میانۀ انقلاب کمونیستی، در میانۀ نمایشی از لودگی گرفتار شده و از شاعری ساده‌دل به هیولایی هولناک بدل می‌شود. او با اوهامش در اتاقی از آینه محصور است و تنها خود و خیالاتش را می‌بیند و فراتر از آن نمی‌رود. ما هم هنگام خواندن این اثر به آینه‌ای پیش رو و تصویرمان در آن می‌نگریم. این رمان را قوی‌ترین اثر در نقد شاعری و شاید رمانتیسیـسم خوانده‌اند.

کتاب
سال نشر 1397
قطع رقعی
تعداد صفحات 338 صفحه
نوع جلد شومیز
نویسنده/ نویسندگان میلان کوندرا
مترجم پانته آ مهاجر کنگرلو
ناشر نشر نو
شابک 9789647443302
موضوع رمان خارجی

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها