کتاب سرگذشت ندیمه اثر مارگارت‌ اتوود با ترجمه سهیل سمی توسط نشر ققنوس به چاپ رسیده است.

این‌ کتاب‌ خاطرات‌ ندیمه‌ای‌ به‌ نام‌ افرد در دوران‌ حکومت‌ تئوکراتیک‌ جلید است‌. نویسنده‌ در این‌ کتاب‌ در پایان‌ قرن‌ بیستم‌ در آمریکا حکومتی‌ بنا می‌کند که‌ در آن‌ قدرت‌ در دست‌ گروهی‌ از نخبگان‌ جامعه‌ آن‌ روز قرار می‌گیرد. دولت‌ حاکم‌ ازدواج‌ دوم‌ را غیرقانونی‌ و زنا اعلام‌ می‌کند و زنان‌ بسیاری‌ دستگیر می‌شوند و به‌ بهانه‌ عدم‌ صلاحیت‌ اخلاقی‌ فرزندان‌ آن‌ها مصادره‌ و در اختیار زوج‌های‌ بی‌فرزند از طبقه‌ بالا که‌ مشتاق تداوم‌ نسل‌ خود هستند قرار می‌دهد.

«سرگذشت ندیمه» اثر زیبا و ماندگار نویسنده کانادایی، مارگارت اتوود است. این اثر رمانی است آمیخته به طنز، هراس و هشدار که از آمیزش تیره‌وتار سیاست و روابط زن و مرد به طرزی هنرمندانه پرده برمی‌دارد. رمان اتوود به لحاظ تخیل آینده‌نگری‌اش از جهاتی، 1984 اورول را به خاطر می‌‌آورد. هوستون کرانیکل در وصف سرگذشت ندیمه چنین می‌گوید: «تا این کتاب مُجاز است، بخوانیدش.»

افرد، ندیمه‌ای است در حکومت تئوکراتیک جلید. او اجازه دارد روزی یک‌بار برای خرید در بازار از خانه فرمانده و همسرش خارج شود، بازاری که در آن تصاویر جای کلمات را گرفته‌اند؛ زیرا زنان دیگر حق خواندن ندارند. ندیمه ماهی یک‌بار به بستر می‌رود و دعا می‌کند که از فرمانده آبستن شود، چون در عصری که زادوولد کاهش پیدا کرده، ارزش افراد و سایر ندیمه‌ها تنها به بارآوری رَحِم آن‌هاست. افراد سال‌های پیش را به خاطر دارد، روزگاری که با همسرش، لوک، زندگی می‌کرد و با او نرد عشق می‌باخت؛ ایامی که با دخترش بازی و از او مراقبت می‌کرد؛ آن روزها که شغلی داشت و درآمدی،  و از حق آموختن بهره‌مند بود. ولی حالا همه‌چیز بربادرفته.

کتاب
سال نشر 1397
قطع رقعی
تعداد صفحات 646 صفحه
نوع جلد شومیز
نویسنده/ نویسندگان مارگارت‌ اتوود
مترجم سهیل سمی
ناشر ققنوس
شابک 978-964-311-419-0
موضوع خاطرات

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها