کتاب سرگذشت نقاشی در ایران اثر پرویز براتی از مجموعه کتاب های فرهنگ و تمدن ایران جلد چهارم است که توسط نشر افق منتشر شده است.

در برخی غارها نشانه هایی از نقش هایی که مردمان نخستین کشیده اند، دیده می شود. نقاشی از گذشته تا امروز زبان مشترک انسان ها بوده است.
سرگذشت نقاشی در ایران کتابی است درباره ی نقاشی در ایران از نخستین نقش های یافته شده در غارها تا روزگار ما.
این کتاب یکی از کتاب های مجموعه ی فرهنگ و تمدن ایرانی است که به سرگذشت فرهنگ، علم و هنر در ایران می پردازد. اثر حاضر گرچه برای نوجوانان تالیف شده، اما برای همه ی علاقه مندان این مرزوبوم خواندنی و مفید است.

این کتاب در 13 فصل نوشته شده است.
غارنشینان نقاش، نقاشی در دوران کهن، ساسانیان: نوزایی در هنر، ظهور اسلام، هزار و یک شب نقاشی، پیدایش مکتب تبریز، شیراز، جزیره امن هنر، هرات، پایتخت هنر، تبریز و وارثان قلم موی بهزاد، نقش‌پردازان مکتب اصفهان، پادشاهی نادر: افول نقاشی، نقاش‌باشی‌های قاجار، نقش‌پردازان دنیای جدید، نقاشان نوگرای ایران عنوان فصل‌های کتاب هستند.

پرویز براتی که شغل اصلی اش روزنامه نگاری است در خصوص تالیف این اثر می گوید: ما نزدیک به ده هزار سال تاریخ نقاشی داریم. من باید در این اثرم همه این زمان ها را پوشش می دادم و البته همه این مطالب را طوری بیان می کردم تا مخاطب خسته نشود. برای جذابیت کتاب، ترفندی به کار بردم و آن هم روایت مستندات تاریخی در بستر داستانی بود. اگرچه این نوع نوشتن هم بسیار سخت بود چون نباید این نوع روایت، تاریخ را تحریف می کرد . بنابراین سعی کردم فرم و عناصر داستانی در خدمت تاریخ نقاشی قرار بگیرد.

در قسمتی از کتاب می‌خوانیم:
صبح روز بعد، در حالی که هنوز سپیده نزده بود، فیلد به همراه گیو و راهنمایش، عازم غارهای «میرملاس» شدند و حوالی ظهر به غارها رسیدند. کشف چنین نقاشی‌هایی برای فیلد قابل تصور نبود. او در حالی که به فارسی دست و پا شکسته‌ای حرف می‌زد، رو به گیو کرد و گفت: «محشر... خیلی کوب هست این‌ها مستر گیو!...  excellent.very good گیو در حالی که هاج و واج مانده بود، به راهنمای فیلد گفت: «چه می‌گه ای به مو؟ مگه تا حالا غار ندیده؟!» راهنما به زبان محلی به گیو توضیح داد که این نقاشی‌ها چه قدر برای امثال فیلد جالب و مهم هستند.

 

کتاب
قطع رقعی
تعداد صفحات 168 صفحه
نوع جلد شومیز
نویسنده/ نویسندگان پرویز براتی
ناشر افق
موضوع تاریخ نقاشی

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها