کتاب فیلسوفان در خیابان – زندگي بررسي شده اثر آسترا تایلر با ترجمه شهاب الدين عباسي توسط نشر کتاب پارسه منتشر شده است.

 آسترا تایلر در این کتاب‌ می‌کوشد، فلسفه را به متن زندگی بازگرداند و به همین دلیل است که پیشگفتار «زندگی بررسی‌شده» را با این پرسش آغاز کرده است: «آیا فیلسوفان مرده‌اند؟» نویسنده مفروضات قابل توجهی در باب چرایی مهجور شدن فلسفه برمی‌شمرد و از جمله به فرهنگ رایج ضدروشنفکری اشاره می‌کند که نقشی پررنگ در این زمینه داشته است.
او از روی‌ آوردن به رشته‌های بازارپسندتر می‌گوید که به آرمان فلسفه آسیب زده‌اند و در نهایت از مشقت‌های «اتصال‌پذیری» فراگیر و بی‌وقفه می‌نالد که حال و حوصله و تاب و توانی برای ژرف‌اندیشی‌ها و گفت‌وگوهایی که فلسفه ما را به آنها می‌خواند، باقی نگذاشته است.

 تایلر در این کتاب تلاش کرده تا انگیزه‌ها و الهام‌های فیلسوفان را به نحوی عرضه کند که از اصطلاحات و زبان نامفهوم دور باشند و با تجربه‌ها و دلمشغولی‌های مشترک همخوانی داشته باشند. به اعتقاد او بزرگترین شور و شعفی که فلسفه‌ورزی به بار می‌آورد، آن لحظه‌ای است که مفهومی که در ابتدا نفوذناپذیر به نظر می‌رسید، ناگهان روشن شود و مساله، موقعیت یا احساسی که پیش از آن تن به درک و فهم نمی‌داد، کاملا وضوح پیدا کند.
 این همان لحظه‌ای است که برای تایلر اهمیت بسیار دارد؛ آنجا که مخاطب از رهگذر خوانش این گفت‌وگوها، دست به کشف و شهود می‌زند و در نهایت به وجد می‌آید.

در توضیحات پشت جلد کتاب آمده است:
آيا فيلسوفان مرده‌اند؟ روزگاري فلسفه و فيلسوفان در دل جامعه بودند اما رفته رفته محدود به كلاس‌هاي دانشگاه و قفسه‌هاي كتاب‌ها شدند. «فيلسوفان در خيابان» فلسفه را دوباره به متن زندگي مي‌برد. آسترا تايلر در كتاب و مستند تحسين‌شده «زندگي بررسي‌شده» با هشت فيلسوف صاحب‌نام در خيابان‌ها و محيط‌هاي زندگي روزمره، راجع به اين موضوعات گفتگو كرده است: حقيقت، معني، اخلاق، جهان‌وطني، عدالت، انقلاب، محيط زيست، وابستگي متقابل. در اين كتاب همه فيلسوفان درباره دو موضوع غالب سخن مي‌گويند: جستجوي معني، و مسئوليت‌هاي ما در قبال ديگران در دنيايي مملو از نابرابري، آزار، و رنج.

 

کتاب
سال نشر 1397
قطع رقعی
تعداد صفحات 288 صفحه
نوع جلد شومیز
نویسنده/ نویسندگان آسترا تایلر
ناشر نشر كتاب پارسه
شابک 9786002533654
موضوع شهاب الدين عباسي

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها