کتاب مفاتیح الحیاة اثر آیت اله جوادی آملی که برای تکمیل مفاتیح الجنان حاج شیخ عباس قمی نوشته شده است توسط نشر اسراء روانه بازار شده است.

استاد علّامه آیت‌الله جوادی آملی (دام ظلّه) با اشراف همه‌جانبه به منابع وحیانی وبا بهره‌وری کامل از کتاب و سنت و همچنین عقل برهانی و نیز با ژرف‌بینی خاص به این ایده تفطّن دادن که همان‌طور که بزرگ محدّث روزگار ما، جناب حاج شیخ عبّاس قمی با اثر ماندگار و سودمندش - یعنی مفاتیح الجنان - راه بزرگ سلوک و بندگان و ارتباط انسان با خدا را از طریق انجام دادن اعمال عبادی در سه بخش نماز، دعا و زیارات و بهره‌مندی از ثواب و پاداش آنها هموار کرد، کتابی دیگر لازم است که جلد دوم و مکمّل آن محسوب شود و شئون دنیایی، به ویژه امور اجتماعی بندگان را نیز با همان رویکرد، با آموزه‌های وحیانی مرتبط سازد تا آدمی در زندگی خود از این برنامه‌های الهی بهره‌مند گردد و از آثار آن، هم در دنیا و هم در عقبی سود ببرد. از این رو این کتاب، مفاتیح الحیات نام یافت.

پس رسالت این اثر نفیس و ماندگار این است که، با تکیه بر منابع وحیانی، اصول و مبانی و نیز مواد و فروعاتی استنباط و استخراج شوند که در جهت معنا بخشی به زندگی انسانی در ابعاد مختلف اخلاقی، فرهنگی و اجتماعی و سیاسی به کار آیند.

بنابراین می‌توان نقطه مشترک این اثر با کتاب مفاتیح الجنان را در این دانست که، انسان با داشتن حسن فاعلی و حسن فعلی - اعم از انجام اعمال عبادی، اخلاقی، اجتماعی و سیاسی - از ثواب و پاداش الهی بهره‌مند می‌گردد و در هر دو اثر به این ثواب‌ها، عقاب‌ها، آثار و پیامد رفتارها توجّه شده است.

امتیاز این کتاب این است که، مباحث آن، ناظر به رفتار، گفتار و حتّی نیّت‌هایی است که توجّه و اهتمام به آنها، مناسبات فردی، اجتماعی و زیست محیطی او را تنظیم، تصحیح و اصلاح می‌کنند.

از نظر آیت‌الله جوادی آملی تفاوت کتاب مفاتیح الحیات با مفاتیح الجنان در این است که، مفاتیح الجنان به بیان اذکار و ادعیه برای رسیدن به کمال و جلب ثواب پرداخته و حال آنکه بسیاری از اعمال و رفتار روزمرّه انسان وجود دارد که می‌تواند با نیّت قرب به خدا انجام گیرد و انسان با انجام آن می‌تواند تقرّبی بسا بیشتر از ذکر و ادعیه به درگاه الهی کسب کند.
تفاوت دیگر این کتاب با کتب مشابه، دیدگاه حکومتی و اجتماعی آن است. یک بخش از پنج بخش کتاب تحت عنوان تعامل مردم و نظام اسلامی است و در آن به موضوعات متعددی در این عرصه پرداخته شده است که شاید مورد غفلت بسیاری از ما بوده است: «مرزبانی و اهمیت آن، آثار معنوی مرزبانی، اهمیت راز داری (حفظ اسرار مسلمانان)، مشارکت سیاسی، شهرداری (خدمات عمومی)، تکدی گری و ... . پرداختن به این مسائل آن هم از زبان آیات و روایات و تبیین آن ها می تواند تأثیر بسیاری بر آحاد جامعه ی اسلامی داشته باشد و زوایای پنهانی از معارف اسلامی را در عرصه ی حکومت و اجتماع آشکار نماید.»
 
همان طور که گفته شد، کتاب شامل پنج بخش است:
 
1. تعامل انسان با خود،
 
2. تعامل انسان با هم نوعان،
 
3. تعامل مردم و نظام اسلامی،
 
4. تعامل انسان با حیوان،
 
5. تعامل انسان با خلقت زیست محیطی.
 
تأملی در این عناوین و نگاهی به فهرست تفصیلی کتاب، نکته ی پیش گفته را تقویت می کند. اکثر مسائل مطرح در این کتاب به نوعی نگاه تمدنی اسلام را روشن می سازد آن هم در نگاهی وسیع که حتی شامل نگاه زیست محیطی اسلام هم می شود. این کتاب نقطه ی مقابل تفکر سکولار به دین را به نمایش می گذارد. آری، این کتاب مفاتیح الجنان تمدنی است.

کتاب
سال نشر 1393
قطع وزیری
تعداد صفحات 784 صفحه
نوع جلد سخت
نویسنده/ نویسندگان آیت اله جوادی آملی
ناشر اسراء
شابک ۹۷۸۹۶۴۸۷۳۹۶۶۴
موضوع ادعیه مذهبی

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها