کتاب فقر احمق می کند اثر سندهیل مولاینیتن والدار شفير با ترجمه اميرحسين ميرابوطالبي در 384 صفحه توسط نشر ترجمان چاپ شده است.

موضوع کتاب به بررسی تاثیر کمیابی در زندگی ما می پردازد. این که فرضا کمیابیِ هر چیزی از قبیل کمیابیِ پول تا کمیابیِ زمان تا کمیابیِ محبت تا کمیابیِ غذا هر کدام چه تاثیری روی زندگی ما دارد. این که ما با فقر دست و پنجه نرم میکنیم چه تاثیری، مثبت یا منفی میتواند روی زندگی ما داشته باشد؟ شیوه تفکر ما در هر کدام از شرایط متفاوت چه فرقی می کند؟ آیا وقتی فقیر (کمیابی پول) هستیم همانطور فکر میکنیم که ثروتمندیم؟ آیا وقتی دچار کمبود زمان هستیم عملکردمان در مقایسه با وقتی که از نظر زمان در مضیقه نیستیم و با فراغ بال عمل میکنیم یکسان است؟
در کدام شرایط بهتر عمل میکنیم؟ نتیاج کوتاه مدت یا بلند مدت کدام بهتر است؟ زیستن در کمیابی(هر نوع کمیابی) چه هزینه هایی را به ما تحمیل میکند؟ یا چه مزایایی برای ما دارد؟

“فقر احمق میکند” کتابی است که سعی میکند به این سوالات پاسخ  دهد. در توضیح مساله کمیابی مولاینیتن و شفیر به پژوهش های متعددی که در این زمینه انجام داده اند اشاره میکنند. آنها آزمایش های متنوعی طراحی کرده اند که نشان می دهند عملکرد ذهن انسان در شرایط کمیابی تغییر میکند. یکی از این تغییرات جالب این است که در شرایط کمیابی ذهن انسان متمرکز تر می شود و بهتر مساله مورد کمیابی را تجزیه و تحلیل میکند در نتیجه کارایی ما در مورد آن مساله بهتر می شود.

مثلا ما وقتی امتحان نداریم کمتر درس میخوانیم و  در همان درس خواندمان هم راندمان کمتری داشته ایم اما وقتی شب امتحان درس میخوانیم در یک زمان کوتاه (کمیابی زمان) درسها را با دقت بیشتری می خوانیم و اتفاقا با احتمال بیشتری هم آنها را یاد میگیریم (راندمان بالا). در نتیجه کمیابی زمان منجر به تمرکز بالا در درس خواند می شود و نتایج خوبی به بار می آورد. اما این همه ماجرا نیست. وقتی شما با تمرکز بسیار زیاد در حال درس خواندن هستید تقریبا بسیاری از مسائل را از ذهن خود خارج می کنید. مثلا ممکن است فراموش کنید که سه ساعت پیش کتری را روی شعله گاز گذاشته اید و ممکن است حالا با یک کتری سوخته مواجه شوید.

 امروزه اقتصاد رفتاری به شاخه‌ای مهم در اقتصاد تبدیل شده است و کارهایی مانند کار مولایناتان و شفیر برای کانمن نشانگر قدم‌های منطقی بعدی در این حوزه است. کانمن در مصاحبه‌ای می‌گوید: «واضح است که روانشناسی کمیابی وجود دارد و این ایده که کمیابی به خودی خود تصمیمات خودش را می‌سازد، ایده ای جدید و بسیار جالب است.» کار مولایناتان و شفیر این طرز فکر قدیمی را تغییر داده که افراد فقیر به این خاطر فقیر هستند که تصمیمات بدی می‌گیرند. «در واقع افراد به این خاطر تصمیمات بدی می‌گیرند که فقیر هستند.»

کتاب
سال نشر 1398
قطع رقعی
تعداد صفحات 384 صفحه
نوع جلد شومیز
نویسنده/ نویسندگان سندهیل مولاینیتن/ الدار شفير
مترجم اميرحسين ميرابوطالبي
ناشر ترجمان علوم انسانی
شابک 9786008091509

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها