کتاب چگونه با آمار دروغ بگوییم اثر حسین راهداری با موضوع کتابی به زبان ساده برای هر آن‌کس که افکار عمومی است توسط نشر دنیای اقتصاد روانه بازار شده است.

آمارها و تجارب آماری در حال شکل دهی به ذهنیت و تصمیمات ما هستند. البته این آمارها گاه به شکل درستی بیان نمی شوند و گاه حتی وقتی که به شکل درستی بیان می شوند، آنگونه که درست است، برداشت نمی شوند.
در جای جای این کتاب، مثال هایی را خواهید دید که هر روز از طریق رسانه های مختلف با آنها روبرو هستید و سعی این کتاب این است که این مثال ها را بررسی کرده و نشان دهد که چگونه با آگاهی می-توان از سوء استفاده از اعداد و آمار جلوگیری کرد. در ضمن خواهید دید برای پایان دادن به «استبداد اعداد» نیاز به سواد زیادی نیست. روش های کشف حقه های آماری در موارد زیادی، بسیار ساده هستند. فقط به کسی نیاز دارد که آگاهی اش را بالا ببرد و به واسطه آن آگاهی، از ابهت اعداد نترسد.

البته این کتاب کوچک و کم‌حجم، بیشتر از آنکه به ما یاد دهد چگونه با آمار دروغ بگوییم، یاد می‌دهد چگونه آمار دروغ و یا اشتباه را در نوشته‌ها و حرف‌ها تشخیص دهیم.
درواقع این کتاب قصد دارد آمارهایی که هرروز توسط رسانه‌های رسمی و غیررسمی اعلام می‌شود یا اعداد و ارقامی که در حرف‌های روزمره می‌گوییم یا می‌شنویم، حساسیت و دقت بیشتری صرف کنیم.

 

موارد اشاره‌ شده در این کتاب عبارت‌اند از:
    آمارگیری مغرضانه و جهت‌دار؛
    توجه به آمار تفکیکی و آمار کلی؛
    پنهان‌کاری در ارائه‌ی آمار؛
    دست‌کاری نمودارها؛
    خطاهایی که در اثر میانگین‌گیری و درصد و رشد رُخ می‌دهد؛
    توجه به کلمات عینی و ذهنی؛
    تمایز قائل شدن بین رابطه‌ی همبستگی و رابطه‌ی علت و معلولی.

هرکدام از این موارد نیز با مثال‌های متعددی توضیح داده‌شده تا نکات موردنظر را با دیدن نمونه‌ها، بیشتر در ذهن ماندگار شوند.

کتاب
قطع پالتویی
تعداد صفحات 165 صفحه
نوع جلد شومیز
نویسنده/ نویسندگان حسین راهداری
ناشر دنیای اقتصاد
شابک ۹۷۸۶۰۰۷۱۰۶۷۰۹
موضوع کتابی به زبان ساده برای هر آن‌کس که افکار عمومی است

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها