کتاب از خراسان تا بختیاری اثر هانری رنه دالمانی با ترجمه غلامرضا سمیعی در 1680 صفحه توسط نشر فرهنگ نشر نو در دو جلد روانه بازار شده است.

مشتمل بر طرز زندگی - آداب ورسوم - اوضاع اداری - اجتماعی - اقتصادی - فلاحتی و.. ایران از زمان قدیم تا پایان سلطنت قاجاریه به همراه 686 تصویر تاریخی


بخشی از کتاب:
در سال 1890 به قصد گذراندن تعصیلات خود در قفقاز و ماوراء خزر به همراه هنرمندی حکاک به نام امیل وکانو ( M.Emil Vaucanu ) که فریفته این برنامه شده بود، سفر خویش به آن سرزمین را آغاز کردم. کسانی که در این ناحیه سفر کرده‏اند می‏دانند که در آن جا راه‏هایی نظیر آن چه که در کشورهای اروپایی می‏بینیم وجود ندارد. اشتیاقی که این سرزمین در من برانگیخت موجب شد که سال دیگر به همان‏ جا برگردم و تجسس خود را از ناحیه خیوه، شهر زیبای ایران، در نزدیکی آمودریا، ادامه دهم. در جریان مطالعه این کتاب خواننده تصاویری را مشاهده می‌کند که از ناحیه خیوه گرفته‏ام؛ در بازگشت از خیوه، در عشق آباد، در هتل هموطن عالی قدرمان خانم رویلون (Revillon) منزل کردم و در آن‌جا، شب پیش از حرکتم، با شخصیتی عجیب به نام آقای سزاری(Cesari) آشنا شدم و قریحه تابناک وی به شدت مرا مجذوب خود ساخت. وقتی از همدیگر جدا می‏شدیم آقای سزاری وعده کرد که سال آینده به عشق آباد باز خواهد گشت و مرا با خود به بخشی از خراسان خواهد برد.

کتاب، جلد دوم از سفرنامه((هانری رنه دالمانی)) ( 1863 1950م) سیاح فرانسوی است که طی آن، مشاهدات سفر او از ایران در اواخر عصر قاجار نقل شده است .وی از طریق دریای سیاه، ترکیه، قفقاز، و ترکمنستان عازم ایران می‌گردد و از مرز خراسان وارد قوچان و سپس مشهد می‌شود و از آن‌جا پس از عبور از شهرها و مناطق ذیل به بختیاری سفر می‌کند :نیشابور، سبزوار، شاهرود، دامغان، سمنان، ورامین، تهران، قم، کاشان، اصفهان و بختیاری .((دالمانی)) پس از مدتی اقامت و گشت و گذار در میان عشایر بختیاری، بار دیگر از طریق اصفهان، کاشان و تهران، قزوین، رشت، انزلی و دریای خزر و باکو سفر خود را ادامه می‌دهد .آخرین فصل سفرنامه به گزارش ((دالمانی)) از اوضاع سیاسی ایران مقارن حضور وی در این کشور اختصاص دارد که شامل ادامه رویدادهای مشروطه، استبدادصغیر، فتح تهران توسط مشروطه خواهان، عزل و تبعید محمدعلی شاه و به تخت نشستن احمدشاه است .کتاب با توصیف اوضاع ایران در سال 1328ه‌.ق/ 1288ه‌.ش/ 1910م .به پایان می‌رسد .سفرنامه دالمانی مشحون است از گزارش‌های متعدد و متنوع پیرامون جلوه‌های گوناگون حیات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی اوضاع سیاسی، آداب و رسوم، ویژگی‌های طبیعی، شیوه زندگی مردم و سرزمین ایران .

کتاب
قطع وزیری
تعداد صفحات 1680 صفحه
نوع جلد سخت گالینگور
نویسنده/ نویسندگان هانری رنه دالمانی
مترجم غلامرضا سمیعی
ناشر فرهنگ نشر نو
شابک 9789649030913

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها