ماه محرم ماه پیروزی خون بر شمشیر و ماه ایثار و از خود گذشتگی سالار و سرور شهیدان حضرت اباعبدالله حسین (ع) است. ماهی که حوادث خونبار آن همیشه زنده و الهام بخش شیعیان می باشد.

یکی از عملیات های موفق دوران دفاع مقدس عملیات محرم (کربلای 5) می باشد که در ماه محرم (آبان 1361) در منطقه عمومی موسیان و ارتفاعات حمرین اجرا شد و برگ زرینی بر تاریخ دفاع مقدس افزود. هدایت عملیات محرم به عهده ی قرار گاه قائم بود و دستاوردهای سیاسی و نظامی بسیار ارزشمندی را برای جمهوری اسلامی ایران در پی داشت.

جبهه های هشت سال دفاع مقدس فقط عرصه نبرد با دشمن متجاوز نبود، بلکه مدرسه و دوره ی آموزشی خودسازی نیز محسوب می شد که رزمندگان اسلام ضمن نبرد با استکبار، به پرورش روح و تحکیم اعتقادات خود می پرداختند. در فرهنگ سیاسی شیعه و در طول تاریخ، واقعه ی کربلا و حوادث عاشورا و شهادت سید و سرور شهیدان امام حسین (ع)، بزرگ ترین منبع الهام و حرکت بوده است که پیروزی انقلاب اسلامی و حماسه های بزرگ دفاع مقدس با عنایت و توجه به آن واقعه رقم خورد. نام بسیاری از عملیات های بزرگ دفاع مقدس و رمز برخی از آنها با اشخاص و وقایع حادثه کربلا ارتباط دارد که نشان از تأثیر و نفوذ بی بدیل این فرهنگ در میان رزمندگان اسلام است. ملت ایران نیز جبهه های جنگ را عرصه نبرد نیروهای خیر با جنود شیطان می دانستند و مشخصاً با بازآفرینی حادثه ی کربلا در اذهان خویش، صدام (رئیس جمهور عراق) را یزید زمان می خواندند.

در آبان ماه 1361، عملیات محرم در سه مرحله و طی حدود پنج روز به اجرا درآمد. در مرحله ی اول عملیات، رزمندگان اسلام ارتفاعات 400، 298، پل چم سری و حوزه نفتی عنبران را آزاد کردند و در مراحل دوم و سوم نیز اهدافی را تصرف نمودند. فرماندهان نظامی ایران، بغداد و بصره را دو هدف استراتژیک برای تصرف می دانستند که بغداد، هدف نهایی جنگ بود و بصره، هدف میان مدن به شمار می رفت. با انجام عملیات محرم، تا اندازه ای جو ناشی از برخی ناکامی های عملیات رمضان در جبهه ی خودی تغییر پیدا مرد.

 

کتاب
نویسنده/ نویسندگان سعید پورداراب
ناشر موسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی
شابک 978-964-419-721-5
موضوع جنگ ایران و عراق
وضعیت فهرست نویسی کتابنامه

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها