حوادث جنگ تحمیلی در بهمن ماه سال 1359 رفته رفته وارد مرحله ی جدیدی شد. گام های نخستین که برای بیرون راندن دشمن از میهن اسلامی در دی ماه برداشته شده بود، در ماه شهادت و حماسه ی ملت ایران به همت رزمندگان اسلام و رهبری بی همتای امام خمینی با توان و شتاب بیشتری تداوم یافت. علی رغم این که جهانیان در حمایت از متجاوز می کوشیدند و با محاصره ی اقتصادی ایران می خواستند روند جنگ را به نفع رژیم بعثی عوض کنند ولی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به ویژه ارتش بر پیشروی خود در جبهه ی دشمن ادامه دادند.

ششمین جلد از مجموعه ی تقویم تاریخ دفاع مقدس تحت عنوان گام بر بام میمک نامگذاری شده است. میمک ارتفاعاتی است که دشمن بعثی پیش از شروع جنگ تحمیلی آن را به تصرف درآورده بود. رزمندگان اسلام با عملیات آفندی در این ماه موفق شدند منطقه را آزاد کنند و دشمن را عقب برآنند. در این حال تمامی تلاش ها و فشارهای دشمن برای تسلط دوباره بر منطقه ناکام ماند.

صدام حسین که نخستین ضربات را از رزمندگان متحمل می شد، برای تقویت روحیه ی نیروهای خود از منطقه دیدادر کرد. ناکامی در عملیات های روزهای نیمه ی دوم ماه بهمن برای باز پس گیری ارتفاعات باعث شد تا رژیم بعثی حتی به استفاده از سلاح شیمیایی نیز متوسل شود که این امر نیز نتوانست سیر جنگ را عوض کند.

کتاب
نویسنده/ نویسندگان فرهاد بهروزی
ناشر انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی
چاپخانه چاپخانه مرکز اسناد انقلاب اسلامی
شابک 978-964-419-234-0

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها