رمان رئیس جمهور ما اثر فیلیپ راث با ترجمه افشین رضاپور رمان طنز آمریکاییست که توسط نشر ققنوس منتشر شده است.

فیلیپ راث در این کتاب یک مینی رمان کامل و در طرح اصلی منسجم خلق کرده که پر از شخصیت‌های آشنایی است که اخلاق و رفتارشان در سخنرانی‌ها، ماهرانه تقلید شده است. او که در این اثر اورول و سوییفت را سر لوحه قرار داده است موضوع داستان را با به‌کارگیری استادانه کلمات ایجاد می‌کند. بیلی کاپ کیک و اعضای کابینه دیکسون، مخصوصا کلماتی هستند که نویسنده با استفاده از آن ماندگاری و محبوبیت کار خود را دوچندان کرده. هر قطعه از این پازل، با دقت و ظرافت در ساختار روایتی مبتکرانه و پایدار کنار هم قرار گرفته‌اند. در کتاب «رئیس جمهور ما» میل به کشتن دشمن با ضربات شدید، تلاش برای اهانت به او با هجو و لحنی طنز آلود تبدیل شده است.
در «رئیس جمهور ما» سعی شده تا با استفاده از هجو، حمله طنز آمیزی به مردان و مؤسساتی  که هدف اصلاحات را در سر دارند صورت گیرد. اما برای فیلیپ راث هجو نویسی نه یک کار ادبی و نه کاری سیاسی است، با این حال اصلاح‌طلبان آتشین شور و شوق انقلابی نویسنده را تحریک می‌کند. رئیس جمهور ما، طنزی خشن که بر اساس شخصیت و گفته‌های ریچارد نیکسون شکل گرفته. در واقع کتاب «رئیس جمهور ما» الهام گرفته از سخنرانی زیر است که توسط ریچارد نیکسون انجام شده.

«چه از دیدگاه شخصی و یا مذهبی، سقط جنین و همینطور سیاست‌های آزادانه در رابطه با سقط جنین و دادن اجزاه به سقط به هر متقاضی روش به کلی غیرقابل قبولی برای کنترل جمعیت است. و نمی‌توانم این موضوع را قبول نمایم چون بر اساس آموخته‌هایم به مقدس بودن زندگانی انسان‌ها زنده و انسان‌هایی که هنوز به دنیا نیامده‌اند اعتقاد دارم. مسلم است که انسان‌هایی که هنوز به دنیا نیامده‌اند نیز صاحب حقوق هستند و این موضوع در قانون کشور مورد اشاره قرار گرفته و حتی بیانیه سازمان ملل نیز به این موضوع صحه گذاشته.»

در پشت جلد این کتاب آمده است:‌ «دوستان گمراه من: می دانم که شیطان نیز مانند من از شرارتی که می توان و باید در دنیا به کار بست عمیقا آگاه است.برای اینکه اشتباهی پیش نیاید باید بگویم ما در رقابتی مرگبار با پادشاه نیکی هستیم.شکی ندارم که خداوند صلح به قول خودش قیام تا دنیا را زیر پای خودش له کند و هیچ مانعی او و گروه فرشتگانش را از رسیدن به این هدف باز نخواهد داشت . شیطان می گوید:هدف ما فقط نگاه داشتن شرارت برای خود نیست بلکه باید آن را به تمامی هستی گسترش داد ، زیرا تقدیر دوزخ این است و باید آن را گسترش داد، زیرا آرمان نیکی نیز تنها حفظ موجودیت خود نیست بلکه در تلاش برای انتشار نیکوکاری است... مخالفت من با شیطان در اهداف جهنم نیست بلکه در بازارهای رسیدنن به این اهداف است.»

کتاب
سال نشر ۱۳۹۷
قطع رقعی
تعداد صفحات ۱۸۲ صفحه
نوع جلد شومیز
نویسنده/ نویسندگان فیلیپ راث
مترجم افشین رضاپور
ناشر نشر ققنوس
شابک ۹۷۸-۶۰۰-۲۷۸-۴۱۵-۵
موضوع رمان آمریکایی

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها