کتاب ذهن کارآفرینان اثر کوین جانسون با ترجمه الهام کیان مهر و هاجر معیری فرد از جمله کتاب های مفید حوزه اقتصاد است.

در پیشگفتار کتاب آمده است:

ذهن کارآفرینان" به واقع کتابی متفاوت از کوین جانسون در حوزه‌ی کارآفرینی است. کتابی با روش آموزش توصیفی است، بیشتر کتابهایی که در حوزه‌ی مدیریت و کارآفرینی می‌خوانیم، با آموزش تجویزی نگاشته شده‌اند. به این معنا که یک استاد دانشگاه بر اساس مطالعات و آموزه‌هایش، توصیه‌ها و اصولی را برای اجرا ارائه می‌کند. اما آموزش توصیفی، وصف کردن موفقیتها و شکستها و در نتیجه‌ی ارائه‌ی توصیه‌هایی است که بر اساس تجربیات فرد نویسنده ارائه می‌شود.
برای مثال، هیچ‌گاه نمی‌توانم آموزه‌های کتاب "جک سخنی از درون دل" جک ولش را با بسیاری از کتابهای مدیریتی مقایسه کنم. تفاوت دیگر کتاب ذهن کارآفرینان، جسارت و ساختارشکنی قابل تحسین نویسنده است که به مواردی اشاره می‌کند که به این وضوح و روشنی در جاهای دیگر ندیده بودم، برای مثال، آنجا که برخلاف آموزه‌های اساتیدی چون کنت بلانچارد که تأکید بر تعادل در ترازوی زندگی دارد (تعادل بین خانواده و کار) ایشان با ارائه‌ی مثال زدن ماسک ابتدا به خویش و سپس به کودک همراه در هواپیمای دچار سانحه، اعلام می‌کند که برای کارآفرین می‌بایست کارش از خانواده‌اش مهمتر باشد. ویژگی بعدی کتاب، دسته‌بندی همراه با سادگی 100 نکته در قالب هفت فصل شامل استراتژی، تحصیل، منابع انسانی، سرمایه‌گذاری، بازاریابی و فروش، رهبری و انگیزه می‌باشد. به نحوی که ضمن یکپارچگی قابل تحسین، هر یک از این نکته‌ها نیز به صورت مجزا قابلیت مطالعه و درک مطلب دارند.‌ در این پیشگفتار با الهام از آموزه‌های کتاب به چند نکته اشاره می‌کنم:
1- کارآفرینی، مدیریت کردن مخاطرات است. ریسک‌پذیری آگاهانه جزو ویژگیهای اساسی کارآفرینان است. کارآفرین می‌داند که با دشواریهای مسیر به صورت دائم دست‌وپنجه نرم می‌کند. و همواره نارضایتی مثبت دارد. پس کسانی که اهل مبارزه نیستند، اهل خطر نیستند و دنبال آرامش مدام هستند، بدانند که دنیای کارآفرینی مناسب آنها نیست، کارآفرینان فراتر از نقطه‌ی آسایش خود گام برمی‌دارند، مایکل گربر می‌گوید: "راحتی از همه‌ی ما آدمهایی ترسو می‌سازد."
کارآفرینان انتخاب کرده‌اند که زندگی ماجراجویانه و پرتنشی داشته باشند.
2- موفقترین مدیران ارشد اشخاص فروتن هستند، آنها می‌دانند که همه‌ی جوابها را نمی‌دانند و می‌دانند که نیاز به کمک دارند. آنها می‌دانند نیاز نیست باهوشترین باشند، اما نیاز است که باهوشها را جذب کنند. جیمز ران، نویسنده و فیلسوف، می‌گوید: "شما میانگینی از پنج نفری هستید که بیشتر وقت خود را با آنها می‌گذرانید."
کارآفرینان خود در خط مقدم فعالیت و اقدام هستند، لذا انگیزه‌بخشی‌شان به نیروها بالا است. اما یک ویژگی و مهارت قابل توجه‌شان این است که در تیم‌سازی قوی عمل می‌کنند. آنها می‌دانند که تیم مجموعه‌ای از انسانهاست که هدف مشترک و مهارت تکمیل‌کننده هم دارند. کارآفرینان استعدادیابهایی قوی هستند. کارآفرینان، افرادی باهوشتر از خودشان و با مهارتهایی که خودشان ندارند را با افتخار جذب می‌کنند و هیچ ابایی ندارند که در زمینه‌هایی، ایشان را معلم خود بدانند.

3- متأسفانه خیلی از مواقع با جوانانی مواجه می‌شوم که به علت سختی اطاعت از یک رئیس، و اینکه می‌‌خواهند آقا و نوکر خودشان باشند، به فکر کارآفرینی می‌افتند، اما نکته‌ی مهم این است که اگر شما کارآفرین هم باشید، به این معنا نیست که هرگز رئیس نخواهید داشت، واقعیت این است که شما در جایگاه کارآفرینی هم رئیس دارید و آن مشتریانتان هستند. این عقیده که کارآفرینان مجبور نیستند به کسی جواب پس بدهند یک توهم و خیال باطل است.
هر کس که حق انتخاب دارد، رئیس است. و چون مشتریان از بین شما و شرکتهای همکارتان حق انتخاب دارند پس آنها رئیس شما هستند. پس مواظب باشید که رئیس‌تان شما را اخراج نکند.
4- در سالهای گذشته سازمانهای زیادی را دیده‌ام که به وجود آمده‌اند، و پس از یک یا دو سال جمع شده‌اند. این مورد بخصوص از سوی دانش‌آموختگان MBA که می‌خواهند شرکتی مشاوره‌ای در حوزه‌ی مدیریت و بازاریابی داشته باشند زیاد دیده می‌شود، اما چرا آنها دیگر نیستند؟ چون استقامت ندارند.
پیش از هر ویژگی دیگری، یک کارآفرین باید استقامتی فراتر از حد بشر عادی داشته باشند و این بسیار مهم است. استقامت حتی از باهوش بودن، قدرت رهبری و سرمایه داشتن هم مهمتر است. کارآفرینانی که در برابر سختیها بردبارند و می‌آموزند که برای عملکرد بالا باید رنجهای طولانی را برای کارشان تحمل کنند، احتمال موفقیت بالایی دارند. خیلی از افراد می‌گویند که دوام آوردن در یک کاروکسب شبیه به دویدن در یک ماراتون است. نویسنده‌ی کتاب اذعان می‌دارد که با انجام هر دوی آنها موافق است.

فصلهای این کتاب عبارتند از:
 فصل اول: استراتژی
فصل دوم: تحصیل
فصل سوم: منابع انسانی
فصل چهارم: سرمایه گذاری
فصل پنجم: بازاریابی و فروش
فصل ششم: رهبری
فصل هفتم: انگیزه

کتاب
سال نشر 1394
قطع رقعی
تعداد صفحات 312 صفحه
نوع جلد شومیز
نویسنده/ نویسندگان کوین جانسون
مترجم الهام کیان مهر و هاجر معیری فرد
ناشر بازاریابی
نوبت چاپ اول
شابک 9786006982465
موضوع مدیریت و اقتصاد

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
بیشترین بازدید
آخرین محصولات
ویژه ها